szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Svájcban a fogyasztói árak júliusban átlagosan 0,7 százalékkal csökkentek júniushoz képest, és 1,2 százalékkal elmaradtak a tavaly júliusitól, jelentették a svájci statisztikai hivatalban kedden. Az elemzők csak 0,6 százalékos havi és 1,1 százalékos tizenkét havi árcsökkenésre számítottak.

A júliusi defláció 50 éve a legnagyobb volt, igaz, a tavaly júliusi bázis, az akkor még rohamosan emelkedő energiaárak miatt, igen nagy volt: tavaly júliusban 15 éven belül a legnagyobb inflációt mérték Svájcban.

Elemzők szerint a bázishatás várhatóan hamarosan elfogy, azonban a Svájci Nemzeti Banknak még sokáig nem kell aggódnia az infláció miatt. A tartós árcsökkenés miatt azonban további enyhítésre sincs lehetősége a gazdaságot támogatandó, annál is kevésbé, mert hiszen nulla alá nem csökkentheti alapkamatát. A Svájci Nemzeti Bank márciusban 0,00-0,75 százalékra szűkítette 0,00-1,00 százalékról a svájci frank háromhónapos londoni bankközi kamatára (LIBOR) szóló célsávját, és közölte, hogy a sáv alsó szélét célozza meg, legföljebb 0,25 százalékig. Ez a cél azóta kissé enyhült: kedden a háromhónapos svájci frank LIBOR 0,36 százalékon állt.

Ez azonban nem fékezi már a svájci frank árfolyamának csökkenését, mivel az utóbbi időben a svájci frank mint tartalékvaluta vonzereje is gyengült, a nemzetközi értékpiaci föllendülés közepette. Február elején az euró 1,4919 svájci frank volt, jelenleg 1,5280 fölött van. Februárban a svájci frank 205 forint fölött is járt, kedd délelőtt alig 174 forint volt középárfolyamon a londoni bankközi piacon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Folytatódik az átmenetinek tekintett defláció Kínában

Kínában áprilisban is folytatódott, és már a harmadik hónapja tart a defláció, a fogyasztói árak csökkenése. Áprilisban a fogyasztói árak 1,5 százalékkal csökkentek éves összehasonlításban, a márciusi 1,2 százalékos, szintén 12 havi árcsökkenés után.

MTI Gazdaság

Simor: nincs deflációs veszély Magyarországon

Ma nincs deflációs veszély Magyarországon, azaz negatív fogyasztói áralakulásra nem kell számítani, a bérek növekvő trendje nem ezt vetíti előre - mondta a hétfői tájékoztatóján Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.

MTI Gazdaság

EIU: 2 százaléknál nagyobb globális recesszió deflációs veszéllyel

Az eddigi komor előrejelzéseknél is mélyebb, piaci árfolyamon 2 százalékot jóval meghaladó világgazdasági recessziót, Európában pedig - a súlyos visszaesés miatt - most már deflációs kockázatot jósolnak nagy londoni gazdaságelemző és hitelminősítő házak csütörtökön megjelent új elemzéseikben.