Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Románia a kormányhoz és nem a jegybankhoz irányítaná a Nemzetközi Valutaalap (IMF) második hitelrészletét - derült ki Traian Basescu román államfő nyilatkozatából.
A politikus a román közszolgálati televíziónak adott interjújában bejelentette, hogy csütörtökön tárgyal az IMF Bukarestben tartózkodó küldöttségével. Az egyeztetések során felveti annak a lehetőségét, hogy az IMF csaknem 12,95 milliárd euró kölcsönének a második hitelrészletét a kormány beruházásokra költhesse ahelyett, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) valutatartalékát gyarapítsa a korábbi egyezség szerint.
Basescu rámutatott: a hitelrészletet a költségvetési hiány fedezésére, de az oktatásban és az egészségügyben tervezett beruházások finanszírozására egyaránt kellene felhasználni.
Közölte, hogy a jelenlegi becslések szerint az idén a román államháztartási hiány eléri a 8-8,5 százalékot a nemzeti össztermékhez (GDP) viszonyítva. Az államfő szerint az IMF ezért az engedményért Romániától azt az erőfeszítést kérheti, hogy szorítsák vissza a GDP 7-7,2 százalékára az államháztartási hiányt.
Az államfő is megerősítette, hogy Romániát az idén a vártnál keményebben sújtotta a gazdasági válság, így a GDP nem 4 százalékkal csökken, hanem várhatóan 8 százalékkal zsugorodik.
A Mediafax román kereskedelmi hírügynökség az IMF és a kormány között lezajlott szerdai egyeztetéseken résztvevő forrásokra hivatkozva úgy tudja, hogy az IMF hajlik arra, hogy a második hitelrészletet a kormány használja fel, de ezt feltételekhez köti.
Egyik ilyen feltétel az, hogy a román kormány csökkentse az államapparátusban és a helyi közigazgatásban dolgozók számát. Emil Boc román kormányfő szerdán este máris bejelentette, hogy a kormány alárendeltségébe tartozó 226 intézmény közül csak 107 marad meg, miután a létezők egy részét megszüntetik, másokat pedig összevonnak, s így 9200 állás szűnik meg. Emellett a kormány alárendeltségébe tartozó úgynevezett ügynökségek jövedelmét is átirányítják ezentúl a központi költségvetésbe. A döntések gyakorlatba ültetésével összesen 150 millió eurót spórol a kormány - mondta Boc.
Korábban olyan hírek jelentek meg a román médiában, miszerint az IMF haladékot ad Romániának a közalkalmazottak egységes bérezését, valamint az egységes nyugdíjrendszert szabályozó törvénytervezet elfogadására. Az értesüléseket azonban maga Jeffrey Franks, az IMF romániai küldöttségének vezetője cáfolta meg, így a jogszabályokat az év végéig meg kell szavaznia a parlamentnek.
A közalkalmazottak egységes bérezéséről szóló törvénytervezetnek az a célja, hogy csökkentse a különböző közalkalmazotti kategóriák között jelenleg létező jelentős jövedelemkülönbséget. Romániában jelenleg a nyugdíjrendszer sem egységes, hiszen léteznek az úgynevezett speciális nyugdíjak, amiben bírák, ügyészek, valamint a hadsereg és titkosszolgálatok alkalmazottai részesülnek.
Románia márciusban, az IMF szervezésében, 19,95 milliárd eurós készenléti hitelkeretet kapott a nemzetközi pénzintézetektől és az Európai Uniótól.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.