szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az elemzők az első negyedévi 591 millió eurós deficitnél jobb második negyedévi folyó fizetési mérleg adatot várnak szerdán a Magyar Nemzeti Banktól, az év egészére 3 milliárd euró körüli deficitet prognosztizálnak, de van ennél pesszimistább, 4,1 milliárd eurós előrejelzés is.

A fizetési mérleg második negyedévi hiánya jobb lesz, mint az első negyedévi 591 millió eurós deficit - felelte az MTI kérdésére Barta György. A CIB Bank vezetőelemzője úgy látja, hogy a külkereskedelmi mérleg markáns többlete - ami a válság következménye - nagyrészt ellensúlyozza a jövedelemsoron megjelenő mínuszt.

Az év egészére GDP arányosan a CIB 3 százalékos folyó fizetési mérleg hiányt vár, ami lényegében megegyezik az MNB 2,9 százalékos előrejelzésével - tette hozzá Barta György.

Pesszimistább előrejelzést adott az MTI-nek Török Zoltán. A Raiffeisen Bank vezetőelemzője szerint a második negyedévben 700 millió euró lesz a folyó fizetési mérleg hiánya. "Tudom, hogy ez jóval nagyobb, mint a Napi Gazdaságban közölt konszenzus, amely 100 milliós deficitet jelez a második negyedévre, de az én számításaim szerint az adósságszolgálathoz kapcsolódó jövedelemkiáramlás nagysága okozhatja a 700 milliós deficitet" - magyarázta Török Zoltán.

Az év egészében a folyó fizetési mérleg hiánya 4,1 milliárd euró lehet, ami a GDP közel négy százaléka, de aggodalomra igazán nincs ok - mondta a Raiffeisen Bank elemzője, hiszen a hüvelykujj szabály szerint akkor kockázatos egy ország, ha a folyó fizetési mérleg hiánya a GDP 5 százalékánál nagyobb. Ez történt Magyarország esetében, mivel tavaly a GDP arányos deficit 8,4 százalék volt, idén viszont az általános várakozás 3 százalék, s a Raiffeisen 4 százalékos előrejelzése is azt jelzi, hogy bőven belül vagyunk az 5 százalékon, azaz a Magyarországon befektetők csökkenő kockázattal számolhatnak - fejtette ki Török Zoltán.

A kutatóintézetek friss prognózisai csak éves előrejelzést adnak a folyó fizetési mérlegre, illetve az ezzel együtt számított tőkemérlegre. Az Ecostat szerint a folyó fizetési mérleg hiánya az idei év egészében 2,9 milliárd euró lesz. A Kopint-Tárki 2009-re 1,4 milliárd euró többletet vár a folyó fizetési és tőkemérlegben, ez a GDP 1,5 százalékával egyenlő, a GKI hasonló módon számított adata nulla, azaz egyensúlyba kerül a folyó fizetési és tőkemérleg 2009-ben. (Ebben az évben a nettó európai uniós támogatások pénzügyi egyenlege 2,5 milliárd euróval javítja a tőkemérleget, illetve az együttes mérleget.)

A kormány napokban publikált konvergencia jelentésében azzal számol, hogy a folyó fizetési mérleg GDP arányosan 3 százalékos hiánnyal zár 2009-ben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A folyó fizetési mérleg hiánya 1,952 milliárd euró

A folyó fizetési mérleg hiánya 2008 negyedik negyedévében a szezonális hatásokat kiszűrve 1,952 milliárd euró volt, mintegy 150 millióval nagyobb az előző negyedévi hiánynál - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az adat lényegében megfelelt a jegybank februári inflációs jelentésében bemutatott várakozásuknak.

MTI Gazdaság

MNB: jelentősen csökken a folyó fizetési mérleg hiánya 2009-ben

A bruttó hazai termék (GDP) idén 6,7 százalékkal, jövőre 0,9 százalékkal esik vissza, az infláció 2009-ben 4,5 százalék, jövőre 4,3, 2011-ben 1,9 százalék lesz, a folyó fizetési mérleg hiánya jelentősen csökken: 2009-ben 3,6 milliárd, jövőre 3,5 milliárd euróra a tavalyi 8,9 milliárdról - áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán megjelent inflációs jelentésében.