szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A cégvezetők mintegy 60 százaléka a törvényhozástól, a szabályozói környezet átalakulásától vár segítséget a válság miatt szükséges átalakuláshoz - áll az Ipsos Zrt. felmérésében.

A megkérdezettek több mint 35 százaléka a tulajdonostól, az anyacégtől várna segítséget, míg 33 százalék a bankoktól, s mindössze 8 százalék nyilatkozott úgy, hogy a krízis által kikényszerített gyökeres átalakulási folyamatot a vállalkozás egymaga is véghez tudná vinni.

A válaszadók

Az Ipsos Zrt. online kutatásában több mint 300, legalább tíz főt foglalkoztató vállalkozásnál dolgozó első- vagy másodszintű céges döntéshozó vett részt.

A piackutató cég közleménye szerint felmérésükben a válaszadók közel 40 százaléka vélte úgy, hogy új üzleti modellre van szükség az iparági sikerhez, míg mindössze 24 százalékuk látja úgy, hogy ez a hatékonyság növelésével elérhető. A felmérés szerint az elmúlt évtizedben a cégek 32 százaléka a hatékonyság javításában kereste a sikeres működés útját, míg több mint 25 százalékuk új üzleti modellre tért át.

A cégvezetők 41 százaléka ítélte úgy, hogy az elmúlt 2-3 évben az üzleti sikerhez vezető útja a teljes szemléletváltás lett, míg 17 százalékuk szerint a megoldást nem ez jelentette.

A vállalati vezetők 38 százaléka szerint a cégek paradigmaváltására az iparági verseny fokozódása miatt van szükség. Több mint 35 százalékuk szerint a megrendelői igények változása, míg 30 százalékuk szerint a piac szűkülése okozza az átalakulási kényszert. Csak közel 12 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy a teljes átalakulás igénye a profitabilitás csökkenése miatt, míg mintegy 8 százalékuk szerint a hitel lehetőségek korlátozása miatt állt elő.

A megkérdezettek 60 százaléka szerint az üzleti megújulás kerékkötője a gazdasági környezet, míg kevesebb mint 34 százalékuk a tőkehiányt és a hitelhez jutás nehézségeit nevezte meg fő akadályként.   

A vezetők 40 százaléka szerint a válság kezdete óta eltelt másfél évben gyökeres változás történt saját vállalkozása életében.  Ezzel szemben a válaszadók mindössze 30 százaléka jelezte, hogy a 90-es évtizedben gyökeres átalakulást tapasztalt cégénél.

A kutatás szerint a magyarországi cégek vezetői rendszerint erősebbnek érzik az iparágukban zajló, mint a saját vállalatuknál végbemenő változásokat, ezzel függ össze, hogy elsősorban külső kényszerként értelmezik a megújulás igényét - állapítják meg a felmérésben.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

KSH-adatok: még nem értünk ki a válság fagyos homályából

Az év első hónapjaiban a javulást mutató gazdasági adatok, mint az ipari termelés és az export, döntően a válság és a visszaesés által meghatározott múlt év elején mélységi rekordot döntő bázisadatokkal magyarázható, mások, mint az építőipar termelése, a kiskereskedelmi forgalom vagy a foglalkoztatottság, pedig változatlanul hanyatlik. A tisztes bérnövekedési mutatók mögött egyedi tényezők húzódnak meg – ez olvasható ki a Központi Statisztikai Hivatal havi összefoglaló jelentéséből és más részletes adataiból.