szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ipari termelés 2010 májusában 13,7 százalékkal nőtt a tavaly májusihoz képest munkanaphatástól korrigálva és korrekciók nélkül is, míg az első öt hónapban 7,3 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban − közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a részletes számok alapján szerdán.

Az idén áprilishoz képest a termelés a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított számok szerint 5,4 százalékkal emelkedett. Az adatok megegyeznek az előzetesen közölt számokkal. Áprilisban az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 9,7 százalékkal nőtt, az első négy hónapban 5,7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A megelőző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index áprilisban 1,1 százalékkal emelkedett.

Egy éve, 2009 májusában az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 22,1 százalékkal csökkent, a termelés volumene január-májusban 23,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2008 azonos időszakában. 2009 áprilisához viszonyítva májusban 2,6 százalékkal emelkedett az ipari termelés. 2009 azonos időszakához képest az ipari termelés 2010 első öt hónapjában Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű, 13,9 százalékos volumenbővülést Észak-Magyarországon mérték.

A KSH megjegyzi: a májusi ipari termelés és értékesítés idei legkedvezőbb alakulásában elsősorban az előző hónapokhoz képest megnövekedett kereslet érvényesül. Az ipari export az első öt hónapban 15,1, májusban 18,8 százalékkal emelkedett 2009 azonos időszakához viszonyítva.

A KSH szerint májusban az exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. A feldolgozóipari kivitel közel háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene számottevően, 25 százalékkal emelkedett. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export több mint negyedét adó járműgyártás kivitele kisebb mértékben, 18,4 százalékkal bővült.

Az ipar január-májusi belföldi értékesítése 5,6 százalékkal csökkent, ezzel szemben a májusi 4,1 százalékkal nőtt 2009 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első öt hónapjában 5,4 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, míg májusban már 3,1 százalékkal emelkedtek. Ez nagyrészt az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések növekedésével kapcsolatos − véli a KSH.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül májusban a feldolgozóipar termelése 2009 májusához képest 15,3 százalékkal nőtt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 3,4 százalékkal haladta meg a tavalyi bázis szintjét, egyrészt a gazdasági élénküléssel összefüggően megnövekedett ipari energiaigény, másrészt a tavalyinál hűvösebb időjárás hatására. A csekély súlyú bányászat volumene viszont 25,1 százalékkal csökkent 2009. májushoz képest.

A KSH szerint májusban a feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben volumenbővülés történt. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés több mint ötödét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása jelentősen, 27,8 százalékkal nőtt. Az alágon belüli növekedés hajtóerejét a híradás-technikai berendezések, továbbá az elektronikus fogyasztási cikkek iránti keresletélénkülés jelentette.
 
A hasonlóan jelentős súlyú járműgyártás 15,3 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban; ezen belül nagyobb volt a növekedés az alkatrészgyártásban, mint a közúti gépjármű gyártásában. A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés tizedét kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása ugyanakkor csak igen kis mértékben, 0,4 százalékkal emelkedett, ami a nagyobb arányú hazai értékesítés csökkenésének és a kisebb súlyú kivitel növekedésének eredménye.

Májusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése jelentősen, 40,6 százalékkal emelkedett 2009 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 43,7, az új belföldi rendelések 22,8 százalékkal nőttek. Ennek ellenére az összes rendelésállomány 11,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
 
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2010 első öt hónapjában − 6,2 százalékos létszámcsökkenés mellett − 14,8 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakinál.

 

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ipari termelés: az elemzők szerint kikerültünk a gödörből

Elsősorban az alacsony bázisnak és a külső kereslet növekedésének tulajdonítják az ipari termelés majdnem 10 százalékos áprilisi növekedését az elemzők, akik az év második felében már nem számítanak a mostanihoz hasonló kiugró növekedésre. Kedvező jel ugyanakkor, hogy az új megrendelések is kezdenek felfutni, ami a növekedés folytatódására utal.

MTI Gazdaság

Felgyorsult az ipari termelés Lengyelországban

Lengyelországban a vártnál nagyobb mértékben nőtt az ipari termelés májusban: 14 százalékkal az egy évvel korábbihoz képest - tette közzé a statisztikai hivatal. Havi összevetésben 2,0 százalékkal bővült az ipar.