szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A befolyásos amerikai üzleti napilap, a Wall Street Journal cikket közölt a magyar gazdaságpolitikai fejleményekről „A magyarországi befektetők elveszíthetik az étvágyukat” címmel. A szerző szerint a jelenlegi piaci nyugalom megtévesztő lehet.

Vajon Budapest gazdasági függetlenség iránti vágya teljesülhet? – teszi fel a kérdést Richard Barley, az írás szerzője, aki már korábban is foglalkozott a magyarországi pénzügyi és politikai helyzettel.

Amióta Magyarország kinyilvánította, hogy az IMF nélkül, egyedül kíván tovább haladni, a forint mozgolódott egy kicsit, de az árfolyam-kockázati költségek (CDS) csökkentek, s a kormány csütörtökön a vártnál nagyobb mennyiségű kötvényt tudott értékesíteni.

Amerikában homlokegyenest ellentétes vélemények is megfogalmazódnak. Egy washingtoni közgazdász-publicista nézetei itt olvashatók.

A magyar politikusok júniusban pánikot keltettek, amikor arról beszéltek, hogy Magyarország osztozhat Görögország sorsában. A hitelességi problémák felerősödtek, amikor az IMF és az EU küldöttségével való tárgyalások egy 20 milliárd eurós készenléti hitelről összeomlottak. Orbán úr most azt mondja, hogy az országnak nincs szüksége az IMF finanszírozásra és a piacra fog támaszkodni ehelyett. A kormány ragaszkodik hozzá, hogy teljesíteni tudja a 3,8 százalékos költségvetési hiánycélt, s állítja a rövidtávú likviditás megőrzése nem jelent problémát – ismerteti a cikk az utóbbi hetek fejleményeit.

A baj az – olvasható az elemzésben –, hogy ez a viszonylag jóindulatú kép nem feltétlenül marad folyamatos. Igaz, a külföldi befektetők már csökkentették részesedésüket a magyar államadósságban. A befektetések szintje – az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint – az első negyedévben 2,2 billió forintra esett (ami a 2003-as nívónak felel meg) a 2008-as 3,2 billió forintról. Ennek ellenére a J.P. Morgan figyelmeztetett, hogy a befektetők tovább kurtíthatják magyar pozícióikat. Rossz esetben „az IMF-program politikai horgonya nélkül” nehéz lehet új befektetőket találni, különösen, ha a kockázatoktól való félelem ismét globálisan visszatér.

A hitelminősítések belobbanthatják e gyúanyagot. A hitelkockázati (CDS) piac Magyarországot már a befektetésre nem ajánlott kategóriába árazza. A hitelminősítő cégek még nem léptek, de egy leminősítés (például a Standard & Poor’s által érvényben tartott BBB-mínusz szint a legalsó befektetési grádics) további eladásokat válthat ki – olvasható a WSJ cikkében.

Orbán úr úgy tűnik, hogy számít a minősítési akciókra, de talán nem készült fel a potenciális következményekre abban, hogy mennyire lesz képes garantálni a piaci finanszírozást – vélekedik Richard Barley. Szerinte a minősítő cégek arra várnak, hogy a kormány ismét leüljön az IMF-fel. Ha Magyarország köti az ebet a karóhoz, leminősíthetik.

Végül tanácsot is ad a magyar miniszterelnöknek. Szerinte óvakodnia kellene attól, hogy a viszonylag nyugodt piaci reakciót politikájának támogatásaként fogja fel. Sőt, ha az IMF-től való eltávolodástól reméli – ahogy mondta – Magyarország elveszített gazdasági függetlenségének visszanyerését, azzal hatalmat ad a piacnak. És ez még sokba kerülhet.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

GfK: a magyarok többségének nincs megtakarítása

A válság nem befolyásolta érdemben a megtakarítási szerkezetet, a lakosság továbbra is a bankbetétet preferálja világszerte; a megtakarítási várakozások terén mérséklődött a pesszimizmus − derül ki a GfK Custom Research Worldwide és a Wall Street Journal legfrissebb Befektetési Barométer tanulmányából.

MTI Gazdaság

WSJ: a Fidesz és az IMF közti tárgyalásokra kell majd figyelni

A Fidesz, valamint a Nemzetközi Valutaalap és az EU közötti egyeztetés lesz az első fontos esemény, amelyre a befektetőknek figyelniük kell majd a magyarországi parlamenti választások második fordulója után - hívta fel a figyelmet a hétfői The Wall Street Journal.

MTI Gazdaság

WSJ: a hosszú távú befektetők elbizonytalanodhatnak

A nemzetközi hitelezők és Magyarország közötti hitelfelülvizsgálati egyeztetések megszakadása a The Wall Street Journal hétfői elemzése szerint azzal a kockázattal jár, hogy a hosszú távú befektetők túl bizonytalannak ítélik a magyar pénzügyi helyzetet a sokoldalú nemzetközi támogatás hiányában, és megkezdhetik a kivonulást az országból.

MTI Gazdaság

WSJ: Csányi Sándor szerint a bankadóra szükség van

Csányi Sándor, az OTP - a legnagyobb közép-kelet-európai független hitelező - elnök-vezérigazgatója úgy nyilatkozott hétfőn a The Wall Street Journal című amerikai üzleti lapnak, hogy az új bankadó rontani fog az OTP eredményén, de a magyar kormánynak szüksége van rá, hogy teljesíthesse a 2010-es költségvetési hiánycélt.