szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) azt javasolja, hogy a jövőben a fogyasztók, a hitelfelvevők számára olyan hitelt nyújtsanak a bankok, amelyet referenciakamathoz kötnek és a felára nem növelhető, vagy hosszabb (években mérhető) kamatperiódusra rögzített kamatozású termékek lesznek és ezt a szabályt a fennálló hitelállományra is alkalmazzák a bankok.

A honlapján publikált hétfői közleményében az MNB egyúttal megismételte korábban is hangoztatott álláspontját, amely szerint a bankok erőfölénye főként a hiteltermékek árazásában jelenik meg, így a jegybank úgy látja, hogy az ügyfél és a bank viszonyában ezen a ponton szükséges beavatkozni.

Ezen túlmenően − egyetértve a PSZÁF által felvetett és a devizahitelek törlesztési árfolyamával kapcsolatos problémával − az MNB szerint olyan jogszabályt kell alkotni, amely kizárja a törlesztésnél alkalmazott árfolyamrés ügyfelek számára hátrányos szélesítését, illetve korlátozza a marzs lehetséges mértékét és lehetővé teszi a hitelek devizában történő törlesztést is.

A jegybank egyetért a Rogán Antal és Kósa Lajos fideszes képviselők által felvetett 8 pontos javaslatcsomag szándékával, azaz a bankok erőfölényének megszűntetésével és a hiteltörlesztők fokozott védelmével. Ugyanakkor az MNB véleménye szerint  a javaslatok az ügyfél és a bank viszonyában nem a megfelelő ponton avatkoznak be, így a problémát valójában nem kezelik, sőt nem kívánt következményekkel járhatnak.

A fideszes javaslatok közül a késedelmi kamat elengedésére, a hitelfutamidő egyoldalú meghosszabbítására és a "tiszta lapra" (a banki követelésnek a fedezetül szolgáló ingatlan értékének 100 százalékában való maximalizálása) tett javaslatok az MNB szerint kiszámíthatatlan üzleti környezetet teremtenek és jelentősen ronthatják az adósok hitel-visszafizetési hajlandóságát. Ezzel arra késztethetik a bankokat, hogy egyre kevésbé hitelezzenek. Így a beavatkozás látszólag védi az ügyfelek érdekeit, valójában azonban a hitelhez jutás megnehezülésén keresztül éppen a szándékolttal ellentétes hatást válthat ki − hangsúlyozza a jegybank.

Az MNB szerint új jogszabályokra, átláthatóbb árazású hitelekre van szükség. A jegybank azt hangsúlyozza, hogy javaslatai figyelembe veszik az üzleti környezet kiszámíthatóságát, nem rontják a bankok hitelezési hajlandóságát, így támogatják a magyar gazdaság fellendülését.

A nyolc pontban összefoglalt, hangsúlyozottan csak a lakáshitelekre vonatkozó javaslatok között a két fideszes képviselő megtiltaná az ügyfélnek hátrányos egyoldalú szerződésmódosítást, az önkényes kamatemelést, előírná a középárfolyam alkalmazását és az ingyenes előtörlesztés lehetőségét. Kérelem esetén öt évvel automatikusan meghosszabbítható lenne a futamidő, az adóstól az aktuális piaci értéknél többet nem követelhetnének a bankok és fizetésképtelenség esetén nem kérhetnének büntetőkamatokat és más extra díjakat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Matolcsy: több tízezer devizahitelesnek segíthet az eszközkezelő

A kormány azzal számol, hogy néhány tízezer bajba jutott devizahitelesen segíthet a hamarosan felállítandó nemzeti eszközkezelő társaság, amely a Magyar Fejlesztési Bank egyik leánytársaságaként jöhet létre – mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter csütörtökön reggel a tv2 Mokka című műsorában.

MTI Itthon

Fidesz: Horváth Csabának nyolc éve volt arra, hogy tegyen a devizahitelesekért

A Fidesz szerint Horváth Csabának az elmúlt nyolc évben polgármesterként, kormánypárti országgyűlési képviselőként, főpolgármester-helyettesként, lakásbizottsági elnökként minden lehetősége adott volt ahhoz, hogy segítsen a devizahitelben eladósodott családoknak, vagy legalább figyelmeztesse az embereket a devizahitelek veszélyeire.

hvg.hu Napi merítés

Az adózók fogják megfizetni a devizahitelesek terheit

A devizahitelesek problémái miatt a bankok és az állam is felelős. De ami a bankoknak fáj, mindenkinek fájni fog: ha nincs hitel, nincs beruházás és új munkahely sem. Ezért az államnak, vagyis nekünk kell majd ezt megfizetni - olvasható a Véleményvezér blogon.