Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 196,01 pontos emelkedéssel, 21 959,34 ponton nyitott csütörtökön, ez a szerdai záró értékéhez képest 0,90 százalékos erősödést jelent.
A tőzsdei nyitást megelőzően elemzők úgy nyilatkoztak, hogy a nemzetközi piacok kedvező hangulata miatt optimistán indulhat a kereskedés csütörtökön a BÉT-en. Gabler Gergely, az Erste Befektetési Zrt. elemzője szerint optimista hangulatban indulhat a kereskedés. A magyar tőzsde ezzel igazodhat a nemzetközi piacok szintén optimista hangulatához: Ázsiában ugyanis erősödtek a tőzsdemutatók, s az amerikai határidős indexek is emelkedést mutatnak. A forint erősödött, miután az euró is erősödött a dollárral szemben. Az elemző megjegyezte, hogy a főbb külföldi tőzsdeindexek - például a német és az amerikai mutatók - lokális csúcsok közelében vannak, de egyelőre nem törték át határozottan ezeket a szinteket, így némi bizonytalanság tapasztalható.
Takács Szabolcs, a KBC Equitas Zrt. üzletfejlesztési igazgatója is arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi piacokon továbbra sem egyértelmű az irányuk az indexeknek. A frankfurti DAX-nak még mindig magasnak tűnik a 7000 pont fölötti érték, de próbálkozik a kitöréssel. A tengerentúlon a Nasdaq index hatodik napja töretlenül emelkedik alacsony volatilitás mellett, de a széles piacot követő S&P 500 nem igazán tud új csúcsra törni. A magyar piacok viszonylag jól állnak ahhoz képest, hogy hétfőn a Moody’s hitelminősítő csökkentette az ország adósság-besorolását. A forint csütörtökön reggel az erősebb oldalát mutatja az euróval szemben, 276-277 körüli a kurzus - fejtette ki.
Amerikában csütörtökön a szokásos heti munkanélküliségi adatokat közlik, Magyarországon pedig a felülvizsgált harmadik negyedéves GDP-adat és az októberi külkereskedelmi egyenleg jelenik meg.
A BUX 55,72 pontos, 0,26 százalékos emelkedéssel, 21 763,33 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma 11,3 milliárd forint volt, a vezető részvények közül a Mol és az OTP erősödött, míg a Magyar Telekomnak és a Richternek csökkent az árfolyama az előző napi záráshoz képest.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.