szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez fordul a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ), mert a beérkező panaszok szerint egy magyarországi bank a fogyasztók hátrányára kezdeményezte lakossági- és bankkártya kondícióinak, valamint a számlacsomagokra vonatkozóan megkötött szerződéseinek módosítását.

A szövetség azért keresi meg a felügyeletet, hogy az vizsgálja meg, a bank fenti magatartása megfelel-e a vonatkozó törvényi előírásoknak.

Binder István, a felügyelet szóvivője az MTI-nek azt mondta, még nem kapták kézhez a FEOSZ levelét. Hozzátette: a változtatásoknak több oka is lehet, elképzelhető, hogy például egy bank inflációs költségeket érvényesít. Úgy fogalmazott: alaposabb tanulmány, egyértelmű háttérvizsgálat nélkül felelőtlen kijelentés is lehet a változtatást egyértelműen a bankadó áthárításával indokolni. A szóvivő elmondta, hogy a felügyelet vizsgálata szerint tavaly a második félévben az ügyfelek széles körét illető kimagasló mértékű és trendszerű áremelés a lakossági piac jelentős pénzügyi szolgáltatóinál nem történt. Binder István emlékeztetett arra, hogy a törvényi szigorítás következtében mind az egyoldalú szerződésmódosításról szóló előzetes ügyféltájékoztatás, mind pedig a végrehajtás esetében a bankok lehetőségei korlátozottabbak.
   
A FEOSZ keddi közleménye szerint sok fogyasztó jelezte, hogy a bank levélben hívta fel a figyelmüket a romló feltételekre és kedvezőtlen módosításokra, amelyek a szerződési feltételek széles körét érintik. Emelkedik a lakossági bank- és hitelkártyák éves-, valamint kibocsátási díja, illetve annak költsége is, ha valaki sürgősségi kártyagyártást igényel. Szintén többet kell fizetnünk majd, ha a készpénzfelvétel ATM-ből történik. Emelkedik a havi számlavezetési díj, illetve több költséggel jár, ha eseti átutalási megbízást ad az ügyfél a bank számára, és igaz ez a deviza átutalások teljesítésére is. Ugyanígy emelkedik a forintszámláról történő forintkifizetéssel járó pénztári műveletek díja is - írták a fogyasztóvédők.
   
A tervezett módosítások a fogyasztó részéről csak akkor minősülnek elfogadottnak, ha a változtatások hatálybalépése előtt nem nyilatkozik a bank felé arról, hogy azokat nem fogadja el - hívta fel a figyelmet a FEOSZ. Így a kedvezőtlen módosítások hatályba lépése előtti napig a fogyasztó jogosult a bankszámla- és a bankkártya-szerződés azonnali felmondására. Ez esetben a felmondás nem kerül semmibe, tehát mentes bármilyen díjtól, költségtől, illetve egyéb fizetési kötelezettségtől, az esetlegesen fennálló tartozást azonban természetesen meg kell azonban fizetni.
   
"Mivel várhatóan több bank is követni fogja a fenti példát, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége felhívja a pénzügyi szervezetek figyelmét arra, hogy ne hárítsák át indokolatlanul a fenti költségeket a fogyasztókra. Ezen kívül, ha bármelyik banki ügyfél úgy tapasztalja, hogy nem tájékoztatták őt megfelelően az általános szerződési feltételek kedvezőtlen változásáról, illetve nem hívták fel figyelmét felmondási jogának gyakorlására, forduljon bejelentéssel a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez" - hívja fel a figyelmet a szövetség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Szlovéniában is lehet bankadó

A szlovén kormány nem gondolkodik az áfa vagy az szja kulcsainak emelésén, de mérlegeli egy kereskedelmi bankokra kivetendő adó esetleges bevezetését - közölte a szlovén közszolgálati híradóban a szlovén pénzügyminiszter, Franci Krizanic.

MTI Gazdaság

BDO: a bankadó egységesítése jó az adóelkerülés ellen

A bankadó európai szintű egységesítését jó iránynak tartja Gerendy Zoltán, a BDO Magyarország vezető partnere, legfőképp azért, mert az egységes rendszer kevesebb teret hagyna például arra az adókikerülésre, hogy másik országba telepítik a pénzügyi szolgáltatást.

hvg.hu Gazdaság

Matolcsy víziója a harmonizált európai bankadóról

Európai szinten harmonizált bankadó bevezetése mellett tört lándzsát az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi szakbizottsága előtt a magyar nemzetgazdasági miniszter, aki szerint ugyanakkor a pénzügyi szektort terhelő további adókról, így a pénzügyi tranzakciókra kirótt adóról csak nagyon alapos elemzés után szabad dönteni.