szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína emeli az ipari, kereskedelmi és mezőgazdasági célra felhasznált elektromos áram árát, hogy enyhítse a hálózatok terhelését, csökkentse a hét éve nem látott mértékű áramhiányt - jelentette be a nemzeti fejlesztési és reformbizottság hétfőn, Pekingben.

A döntés értelmében az ország 15 tartományában és tartományi jogú városában átlagosan 16,7 jünnal, vagyis kevesebb mint 500 forinttal emelte az 1000 kilowattóra fogyasztás után fizetendő összeg mértékét, miközben lakossági energiaárak változatlanok maradnak.

A bizottság szerint az intézkedéssel enyhíteni kívánják a helyenként előforduló áramhiányt, s biztosítani szeretnék a lakosság biztonságos ellátását. Elemzők úgy vélik, hogy az áremelkedésnek mintegy 0,5 százalékos inflációs hatása lesz, a döntéshozók pedig bíznak benne, hogy a fogyasztói árindex éves növekedésének tervezett mértékét képesek lesznek 4 százalékon tartani. Az áprilisban mért infláció 5,3 százalékos volt.

Nagyítás-fotógalériánk fotóripotrerünk Kínai útjáról. Kattintson a képre!

A körülbelül 3 százalékos áremelésnek köszönhetően az áramtermelők mindössze a szénárak emelkedését lesznek képesek kompenzálni - állítja a kormányzat. Az intézkedés szakmai körökben is már várható volt, mivel az áramhiány miatt kialakult jelenlegi helyzetet a hatóságok csak ily módon kísérelhetik meg javítani; a hálózat jelentette korlátok és a szénszállítás problémája csak hosszabb távon lesz kezelhető - vélik a szakemberek.

Ugyanakkor a cégek többségének valószínűleg nem lesz más választása, mint - az áramkimaradások vállalása helyett - a magasabb ár megfizetése. Mások úgy vélik, hogy a széntermelők és kereskedő vállalatok tovább fogják növelni áraikat.

Kínában 2004 óta az idén jelentkeztek a legsúlyosabb problémák áramellátásban, miközben a széntüzelésű erőművek, amelyek az ellátás 80 százalékát biztosítják, korlátozták a termelésüket a megnövekedett szénárak miatt. A vízerőműveket, köztük a Hupej (Hubei) tartományi Három Szoros erőmű térségét Közép-Kínában a szárazság sújtja. A nemzeti fejlesztési és reformbizottság, valamint a kínai elektromos tanács és iparági elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a nyári fogyasztás csúcsidőszakában komolyabb nehézségek is adódhatnak az áramszolgáltatás területén. A legnagyobb állami vállalat már jelezte, hogy egyes ipari felhasználók további korlátozásokra számíthatnak.

A szakfelügyelet közlése szerint Kína öt állami energiafejlesztő csoportja a hőerőművek működtetése miatt az idei év első négy hónapjában több mint 1 milliárd jüan (1,5 milliárd dollár) veszteséget volt kénytelen elkönyvelni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Lassulhat a kínai autópiac növekedése

A robbanásszerű fejlődés évei után 10 százaléknál kisebb ütemű bővülés következhet a világon a legtöbb új gépkocsit felszívó piacon - véli a SAIC Motor Corp. (SAIC), a legnagyobb kínai autógyártó társaság.

MTI Világ

Kormányzati épületnél robbantottak Kínában

Három kormányzati épületnél követtek el robbantást csütörtökön egy dél-kínai városban; a feltehetően bosszú motiválta bűncselekményben két ember meghalt, további tíz pedig megsebesült - jelentette a kínai állami média.

MTI Világ

Kína rendőröket vezényelt ki Belső-Mongóliában

A több napja tartó kisebb-nagyobb tüntetések, felvonulások után az észak-kínai Belső-Mongóliában több helyütt, így az egyetemeken és a közintézmények környékén látványosan megerősítették a biztonsági intézkedéseket, komoly rendőri erőket vonultattak fel - derül ki hétfői kínai sajtójelentésekből.

MTI Plázs

Kínában és Indiában egyre kevesebben dohányoznak

Világszerte haladás mutatkozik a dohányzás elleni küzdelemben, még Kínában és Indiában, a világ leginkább "füstölgő" országaiban is javult a helyzet - üdvözölte pénteken a fejleményeket az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a közelgő dohányzásmentes nap alkalmából.