szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Célköltségvetésként jellemezte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a parlamenthez ma benyújtott, jövő évi költségvetési tervezetet. A kormány szerint jövőre 2,9-ről 2,5 százalékra csökken a költségvetési hiány, a munkanélküliségi ráta a legrosszabb esetben is 10-11 százalék között lesz. A kormány 5 fő célkitűzést jelölt meg.

A bejelentéssel egy időben küldi meg az Országgyűlésnek és a Költségvetséi Tanácsnak a jövő évi büdzsé tervezetét a kormány – mondta Giró-Szász András. A kormányszóvivő a 2012-es célok között említette az idén megkezdett nyugdíjrendszer önálló lábra állítását, és az egészségbiztosítási rendszer talpra állítását. Jövőre elkezdődik a Strat-munkaprogram névre hallgató közmunkaprogram, az ebben részt vevők 48 ezer forintot meghaladó jövedelemre számíthatnak.

Matolcsy György azt mondta, "komoly egyeztetés után vagyunk, a Fidesz-KDNP frakciója, a kormány több ízben tárgyalta 'az ország védelmét szolgáló költségvetést'". Meg tudja erősíteni, hogy a sarokszámok ugyanazok, amelyeket már nyilvánosságra hozott. Mint mondta, a hiány mellett sikerül tovább csökkenteni az államadósságot 82-ről 73 százalékra az év végére.

A miniszer megerősítette, hogy a büdzsét három euró/forint árfolyamon számolták ki, azaz 260, 280 és 300 forintos euróárfolyamra is készítettek alternatívákat. 4,2 százalékos inflációval számoltak. Matolcsy szerint 2012-ben már kisebb lesz a kamatfizetés, mint tavaly, 3,8-ról 3,6 százalékra csökken. 0,2 százalékos fogyasztási többlettel számolnak. Matolcsy szerint az idei évhez képest a 4 százalékos reálkereset-bővülés kevesebb lesz, "de lesz".

Matolcsy csomagja nemzeti pendriveon
MTI / Beliczay László

Arra számítanak, hogy a beruházások 3 százalékkal bővülnek, ami döntően nem külföldi tőke. Jövőre több EU-s forrást teszünk be a magyar gazdaságba, több mint 1500 milliárd forintot, ami 25 százalékkal magasabb, mint idén. A munkanélküliségi ráta 10 és 11 százalék között marad, "titokban reménykedünk, hogy egyszámjegyű lesz, döntően azért, mert 200 ezer embert át akarunk vezetni a Start-programmal".

Öt fő cél

Matolcsy György szerint a költségvetés öt célt tűzött ki maga elé. A Nyugdíjalap rendbetételét úgy oldják meg, hogy "a bevételekből zárjuk a kiadásokat". Ebből az alapból csak az öregségi nyugdíj és azokkal kapcsolatos kifizetések lesznek, minden más szociális elem egy másik alapból kerül kifizetésre.

Az egészségügyi kassza "nem teljesen zár majd, de induljunk meg abba az irányba". Az 1046 milliárd forintos egészségügyi kasszából 570 milliárd a hiány. Ugyanakkor 245 milliárd forinttal emelik meg a kasszát.

A harmadik célja a kormánynak a 16 százalékos szja-rendszer átalakításának befejezése. Mint mondta, egyszerre vezetik ki a szuperbruttót és az adójóváírásokat, de a havi bruttó 202 ezer felett keresők nem kapják meg azonnal ezt a pluszpénzt, hanem ebből kompenzálják a 202 ezer bruttó alatt keresőket. "Ezt a megoldást mindenki véleményezheti" – mondta Matolcsy.

A negyedik fő cél a közmunkaprogram beindítása, amit a kormány Start-munkaprogramnak nevezett át. A gazdasági miniszter bejelentése szerint bruttó 63 ezer forint lesz a Start-munkabér, de nem kell megfizetni a munkáltatói és nyugdíjjárulékokat, csak az szja-t.

Létrehoznak egy 300 milliárd forintos országvédelmi tartalékot is: 150 milliárd forintos országvédelmi alap, 100 milliárdos általános tartalék, 50 milliárd forintos kamatkockázati tartalék.

Kiigazítás vagy megszorítás

Matolcsy szerint ez a költségvetés a 2012-es pályát máshogy látja, mint a 2011 elején készült 2012-es tervezet, de az alaptörekvése ugyanaz: az államot át kell szervezni, de közben biztonságban kell lenni, és emiatt adókat is kell emelni. Mint mondta, a Széll Kálmán-tervben 550 milliárd forintos egyenlegjavulást írtunk elő magunknak, de ebben a költségvetésben ennél több van – legalább 1000 milliárdos. "A bázisba betettük a 250 milliárdos stabilitás alapot, ehhez hozzátettünk 303 milliárdos kiadáscsökkentést, de miután nagyobb kockázatokat látunk, plusz az öt célt is teljesíteni szeretnénk, még 445 milliárdot betettünk a költségvetésbe kiigazításként" – tette hozzá.

A nemzetgazdasági miniszter szerint a büdzsé vállal kiadáscsökkenést és adóbevétel-növelést is – utóbbit azonban csak 3 esetben: tartalékképzés (védelem), az egészségügyi kassza egyensúlyának megcélzása miatt (járulékemelés, minimálbér másfélszerese után járó adó, baleseti adó). A cégautóadó emeléséből 20 milliárdos plusz bevételt várnak, a jövedéki adók emeléséből 42 milliárdot, társasági adóveszteség elhatárolásának szabályozásából 31 milliárdot, a játékadóból 42 milliárdot, az online szerencsejáték adójából 30 milliárdot, az üzleti repiajándék megadóztatásából 15 milliárdot, a gépjárműszerzés illetékének megfizetéséből pedig 6,5 milliárdot.

Matolcsy szerint ugyanakkor a költségvetés minden fontos feladatkörre több pénzt ad: hatékony állam, közbiztonság, oktatás, egészség, társadalami felzárkóztatás, gazdaságfejlesztés – ezek a kulcsszavak. Mint mondta, 8,5 százalékkal többet költ az állam ezekre a területekre.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, "a kedvezményes áfakulcsos körben mi most nem szeretnénk semmilyen módosítást". A baleseti adóról azt mondta, hogy nő azoknak díjtétele, akik balesetet okoznak.

Mészárlás a közszférában

A kormány már kétszer tárgyalta az otthonteremtési programot, amely szerint a gyermeket nevelő és gyermekt vállaló családok vissza nem térítendő támogatást vagy kamattámogatást kapnának használt vagy új lakások megvásárlásához, építéséhez. Mindehhez a költségvetésben 6,5 milliárdot különítettek el.

Giró-Szász András kérdésre válaszolta elmondta, 5500 embert bocsátanak el a közszférából, remélik, hogy a többségüket át tudják vezetni a piaci munka világába. Mindezt 50 százalékos munkáltatói járulékkedvezménnyel segítenék, illetve átképzésekkel. Azoknak, akik viszont a rokkantnyugdíj világából jönnek ki, 100 százalékos munkáltatói kedvezményt adnak. “Csendes járulékreform, mondom csendesen” – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!