szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország vagy Amerika egyre megy - mindkettőt a globális túlkínálat sújtja - nyilatkozta Daniel Alpert közgazdász az alapblog.hu oldalnak. A szakember úgy véli, az olyan országok, mint Magyarország, inflálni akarják az adósságaikat.

Daniel Alpert közgazdász és befektetési tanácsadó az amerikai kormánynak és a New America Foundationnak is dolgozik. Szerinte az amerikai és a nyugat-európai nagy pénzintézetek már az euróövezet széthullására „játszanak”. Daniel Alpert az alapblog.hu-nak azt nyilatkozta: hiába hanyatlik drámaian az Egyesült Államok gazdasága, Európában sokkal nagyobb a baj. A húsz éve tartó japán recesszióról azt mondta, hogy nálunk nem lehet megvalósítani, amit ott: náluk a munkanélküliség helyett leviszik a munkaerő árát, tudatosan kezelt belső devalválódás megy végbe.

Alpert azt mondta, ez egy speciális válság, ami magának a rendszernek az alapjait rengetheti meg. A részvényeket szerinte kerülni kell, helyette inkább a dollárt vagy az állampapírt javasolja. "Az euró jövője erősen megkérdőjelezhető. Válságos az európai helyzet, amennyiben - kis túlzással élve - ahány nemzetállam, annyiféle elképzelés, politikai gyakorlat, annyiféle nacionalista önzés áll szemben egymással" - fogalmazott a közgazdász.

"Az euróövezet magától esik szét. Ezt bizonyítani lehet azzal, hogy a görögök, az olaszok, az övezet perifériájában élők hordják ki a megtakarításaikat a bankokból, a nyugat-európai és az amerikai vezető bankok pedig soha nem látott mértékben és ütemben építik le az euróövezet déli tagjaiból származó államkötvényeik állományát" - tette hozzá Alpert, megemlítve, hogy a déli államok nagy valószínűséggel kikerülnek majd az euróövezetből.

Alpert azt nyilatkozta, hogy az adócsökkentés nem lényeges tényező a munkaadóknál, erre amerikai és japán példát említett. A két államban az adócsökkentések nyomán nem születtek új munkahelyek, a megtakarított pénzeket inkább félreteszik.

Magyarország számára nem lát más kiutat a leértékelődésen kívül. "A gazdaságukat, beleértve a munkaerejük árát, le kell értékelni, hogy versenyképességüket növelni tudják. A valuta leértékelését a piac amúgy is elvégzi. Csökkenteni kénytelenek a béreket, a gazdaságot az eddigieknél sokkal olcsóbban kell működtetniük, takarékoskodniuk kell. Mindent egybevetve az ilyen országok inflálni akarják az adósságaikat" - fogalmazott Alpert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!