szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Önjáró biomasszagyűjtőt fejleszt egy székesfehérvári cég; olyan gépen építenek, ami az erdészeti gazdálkodás során keletkező, a hőtermelésben alapanyagként hasznosítható hulladékot úgy gyűjti össze, mint a búzatáblák bálázógépei.

Elsősorban lomb, bozót, gally, fás szárak és ágak, vagyis az erdészeti kitermelés mintegy ötöde, mely ma még veszteségnek számít, hasznosíthatóvá tehető az energia- vagy hőtermelés számára azzal a géppel, aminek kifejlesztésén a Smartsol Engineering Kft dolgozik.

A több százezer tonnányi energetikai alapanyagot önjáró biomasszagyűjtő géppel feldolgozó és előkészítő rendszer  fejlesztése mintegy 130 millió forintba kerül, a kutatás-fejlesztési munka megvalósításához a székesfehérvári cég 77 millió forint uniós támogatást nyert a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretében a vállalkozás.

Makai Miklós, a cég ügyvezetője a távirati irodának elmondta, hogy a 2013 közepére elkészülő gép lánctalpai segítségével bármilyen terepen képes lesz dolgozni, a begyűjtött növényi részeket feldarabolja, és egy menetben bálákba tömöríti majd. Ezeket a biomassza tömböket aztán maga mögött hagyva, hagyják, hogy ezek a bálák természetes módon kiszáradjanak, de arra is lehetéség lesz, hogy a betakarítógép egyből felpakolja azokat egy szállító járműre.

A gép speciális lánctalpaival kivételes manőverezésre lesz képes, s a kisebb talajnyomás miatt kíméli majd az erdőt, a környezetet. A gépet nemcsak megtervezi, hanem el is készíti a gazdasági társaság - mondta Makai Miklós. Az ügyvezető azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy a Smartsol Engineering a gép sorozatgyártását is el tudja majd látni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!