Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 426,89 pontos, 2,19 százalékos csökkenéssel, 19026,82 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 12,9 milliárd forint volt, a vezető részvények az erősödő Magyar Telekom kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.
Jelentősnek mondható negatív korrekció indult a részvénypiacokon - mondta Varga Zoltán, a Quaestor elemzője. A görög helyzettel kapcsolatos bizonytalanságok miatt a hétvége előtt a befektetők a profitrealizálás mellett döntöttek - tette hozzá. A hazai piacon is esésnek indultak az árfolyamok, komoly veszteséget könyvelt el a Richter, az OTP és a Mol is.
Varga Zoltán szerint a jövő heti mozgás erősen kérdéses, megvan az esélye, hogy egy hét eleji pozitív korrekció után folytatódik a lejtmenet, hiszen év eleje óta töretlenül emelkedtek az árfolyamok. Gyengült a forint is, az euró-forint árfolyama tőzsdezáráskor 293 felett mozgott, könnyedén 295-ig, vagy akár 300-ig is emelkedhet a kurzus a következő időszakban - vélte az elemző.
Varjú Péter, az Erste üzletkötője szerint is elindult a negatív korrekció a részvénypiacokon. Mint mondta, ezt a görögországi bizonytalanság váltotta ki. Kézzelfogható eredmény nélkül zárult az euróövezeti gazdasági és pénzügyminiszterek csütörtök esti találkozója, ahol arra szólították fel Görögországot, hogy újabb bizonyítékkal igazolja: valamennyi fontosabb politikai erő hajlandó alávetni magát a nemzetközi hitelezők reformelőírásainak.
Varjú Péter szerint a fejlett piacokon nem volt annyira erőteljes az esés, mint Magyarországon. Véleménye szerint két hónap töretlen emelkedés után normálisnak tekinthető a korrekció. Úgy fogalmazott, hogy Magyarország valamivel sérülékenyebb, és talán szűkebb lehet a tér az emelkedéshez, de a kereskedés irányát a közel jövőben is elsősorban a nemzetközi trendek határozzák meg.
A Mol 460 forinttal, 2,32 százalékkal 19390 forintra csökkent, 2,4 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 85 forinttal, 2,09 százalékkal 3975 forintra esett, forgalmuk 8,6 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 5 forinttal, 0,95 százalékkal 533 forintra erősödött, forgalma 352,8 millió forint volt.
A Richter papírok árfolyama 1800 forinttal, 4,62 százalékkal 37150 forintra gyengült, a részvények forgalma 1,4 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 96,8 millió forintos forgalom mellett 175 forinttal, 1,04 százalékkal 16575 forintra csökkentette értékét.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1288,46 ponton zárt pénteken, ez 21,58 pontos, 1,65 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
15–9-re nyertek a mieink.