szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jövő héten kezdődő tavaszi ülésszak első napján az Országgyűlés zárószavazhat a dohánykereskedelem radikális átalakításáról. A a Lázár János (Fidesz) által még decemberben benyújtott törvényjavaslat jogerőre emelkedésének visszasságairól írt a Népszabadság.

Ha a parlamentben hétfőn elfogadják a benyújtott törvényjavaslatot, akkor az az eddig mintegy 300 milliárd forintos dohánypiaci kiskereskedelmi hálózatot a harmadáravágja vissza - írja szombati számában a Népszabadság. Áprilisban megszűnhet a vendéglátóhelyi dohányárusítás, ősztől pedig a nagyáruházak húzhatják le végképp a pénztárak feletti dohányosbokszokra a redőnyt.

A napilap hétvéhi számában megjelent cikk rámutat: 2013-tól az eddigi szabad piaci kiskereskedelem helyett a dohánykereskedelem joga az állam által majdan létrehozandó zártkörű részvénytársasághoz kerül, amely majd koncessziós díjért adja oda a jogot a dohányszakboltoknak. Vagyis: a már bejelentett, idei több lépcsőben megemelendő jövedéki adó mellé a koncessziós díjakból próbálhat meg a kormány a dohányról egy újabb bőrt lehúzni.

Nem csak a kereskedőnek okozhat gondot az új jogszabály
AP
Sánta János, a múlt év végén alakult új érdekvédelmi szervezet, a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetségének (DBMSZ) soros elnöke szerint korábban csak a médiából értesültek a kormány szándékairól, de, bár a jogszabálytervezethez így is megfogalmaztak több kompromisszumos javaslatot, az általuk javasolt módosításokra a megkeresett, kormányzati erős emberek sem mutattak fogadókészséget.

Mint azt korábban megírtuk, a parlamenti végszavazásra váró előterjesztés öt-hatezer dohányboltot hozna létre a jelenelgi 43 ezer eladási ponttal szemben, ami a DBMSZ szerint jelentős piaccsökkenést eredményez majd.

Érdekes kérdés - írja a Népszbadság, hogy kik lesznek a nyertesei a hétfői döntésnek. Mert bár a nemzetgazdasági miniszter korábban több ezer család megélhetését biztosító üzlethálózat létrejöttét jövendölte, most sem tudni, hogy Matolcsy György elképzeléséhez képest kik tudják majd az évtizedes koncessziós díjakat kifizetni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!