szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai legfelsőbb bíróság csütörtökön úgy döntött, hogy Barack Obama elnök egészségügyi reformja megfelel az alkotmánynak. A testület megerősítette a reform központi, legvitatottabb elemét, a kötelező egyéni egészségbiztosítás bevezetését. Mitt Romney, a republikánus elnökjelölti poszt várományosa a döntés bejelentése után azt mondta, elnöksége első napján vissza fogja vonni a reformot, aminek jóváhagyása most a demokraták nagy győzelmének számít.

Az Egyesült Államok legmagasabb szintű bírói testülete 5:4 arányban hagyta jóvá a reformot, amelyet az Obama-elnökség legfontosabb törvénycsomagjának tartanak. A négy hónappal a választások előtt kimondott verdikt hatalmas politikai győzelem a hivatalban lévő elnök és a kormányzó Demokrata Párt számára.  

A legfelsőbb bíróság ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy az egyéni kötelező biztosítás bevezetését - a kormány álláspontjával szemben - nem a kereskedelmet, hanem az adók kivetését szabályozó alkotmányos rendelkezések teszik lehetővé.

A reform előirányozza, hogy 2014-től büntetést fizetnének azok az amerikaiak, akik - bár módjukban állna - mégsem kötnek egészségbiztosítást. Szakértők értelmezése szerint ez úgy egyeztethető össze az alkotmánnyal, hogy a pénzbírságot nem büntetésnek, hanem adónak tekintik.

"A megfizethető orvosi ellátásra vonatkozó törvénynek azon előírása, hogy bizonyos személyek pénzbírságot fizessenek, ha nem kötnek egészségbiztosítást, felelősséggel adónak minősíthető" - írta  John Roberts, a testület vezető bírája. "Mivel az alkotmány lehetővé teszi az ilyen adót, nem a mi szerepünk, hogy betiltsuk azt vagy hogy bíráljuk annak bölcsességét vagy igazságosságát" - tette hozzá.

A bíróság szerint ugyanakkor nem felel meg az amerikai alkotmánynak az a rendelkezés, amelynek értelmében az államoknak jelentősen növelniük kellene a szegények és idősek egészségügyi ellátását biztosító Medicaid program támogatását.

Az Obama által 2010-ben aláírt, 2014-ben hatályba lépő egészségügyi reform - a rendszer legjelentősebb átalakítása az elmúlt fél évszázad során - legkevesebb 30 millió eddig nem biztosított amerikaira terjeszti ki az ellátást. A rendszer kiterjesztésének pénzügyi alapját az egyéni biztosítások kötelezővé tétele jelenti. Ez egyben lehetővé teszi, hogy az egészségbiztosítók ne szedjenek magasabb biztosítási díjat azoktól, akiknek a szerződés megkötésekor már egészségügyi gondja van.

Az új egészségügyi törvényt 26 szövetségi állam, valamint cégek és magánszemélyek is megtámadták a bíróságon. Mitt Romney, a republikánusok elnökjelölti posztjának várományosa kampánya során bejelentette, hogy hatalomra jutása esetén az első nap vissza fogja vonatni a törvényt, amely szerinte nem más, mint a költekező és az emberek szabadságát korlátozó kormányzat megnyilvánulása.

Mitt Romney, a Republikánus Párt hivatalos elnökjelölti posztjának várományosa a döntés bejelentése után azt mondta: elnöksége első napján vissza fogja vonni az egészségügyi reformot. "Amit a legfelsőbb bíróság nem tett meg ülésének utolsó napján, azt majd megteszem én az elnökségem első napján" - hangoztatta televíziós beszédében Romney.

A volt massachusettsi kormányzó szerint a legfelsőbb bíróság csak arról ítélkezett, hogy alkotmányellenes-e a törvénycsomag, de arról nem, hogy jó politika-e az abban foglaltak végrehajtása, amely szerinte több ezer milliárd dollárral növelné meg az államadósságot.

"Eljött az ideje, hogy az amerikaiak válasszanak. Ahhoz, hogy megszabaduljunk az Obamacare-től (az egészségügyi törvénycsomag republikánus gúnyneve), le kell váltanunk Barack Obamát. Az én küldetésem annak biztosítása, hogy pontosan így tegyünk" - jelentette ki a politikus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!