Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról az utóbbi évek legnagyobb nemzetközi bankbotrányában elsődlegesen érintett brit bankcsoport, a Barclays osztályzati kilátását csütörtökön a Moody's Investors Service.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy a botrány nyomán bejelentett vezetőségi lemondások és a cég emiatt bizonytalanná vált további üzleti iránya negatív a kötvénytulajdonosok szempontjából.
A Moody's csütörtöki londoni bejelentése szerint a kilátásrontás a Barclays "C mínusz/baa2" önálló banki pénzügyierő-osztályzatát érinti. A besorolás, valamint az "A2"-es szintű hosszú távú és a "Prime-1" rövid távú adósosztályzat ugyanakkor nem változik.
A Barclays "A2"-es besorolására a Moody's eddig is negatív kilátást tartott érvényben, azon várakozása alapján, hogy középtávon a brit kormány csökkenteni fogja a brit nagybankok támogatását.
A hitelminősítő a csütörtöki kilátásrontáshoz fűzött elemzésében közölte: attól tart, hogy a Barclaysra nehezedő részvényesi és politikai nyomás - amely máris a bankcsoport elnökének, vezérigazgatójának és működési igazgatójának lemondásához vezetett - arra kényszerítheti a céget, hogy üzleti modelljében kisebb súlyt adjon a befektetési banki üzletágnak, és üzleti kultúrájának "vélt hiányosságait" reformokkal küszöbölje ki.
Jóllehet ennek hosszabb távon lehetnek kedvező hozadékai, az ilyen váltások keltette bizonytalanság adósminőségi szempontból rövid távon mindenképpen negatív - áll a Moody's csütörtöki indoklásában.
A hitelminősítő szerint mindemellett nehéznek bizonyulhat olyan új vezérigazgatót találni a héten lemondott Bob Diamond helyére, aki nem csupán megfelelő módon ért a befektetési banki tevékenységhez, de megvan a hitelessége és a képessége azoknak a szervezeti gyengeségeknek a kezelésére is, amelyeket a kamatmanipulációs botrány feltárt.
A brit bankszektort alapjaiban megrázó botrányt az robbantotta ki, hogy a brit pénzügyi felügyelet (FSA) szerint a Barclays befektetési ágazatának kereskedői a 2008-2009-es pénzügyi válság előtt és alatt rendszeresen a globális irányadó bankközi kamatláb, a Libor manipulálásával próbálkoztak.
A manipuláció célja a hatósági gyanú szerint a pénzügyi válság előtt a Libor profitnövelő célú emelése volt, a válság elhatalmasodása után pedig a Barclays már inkább a bankközi hitelezés fő kamatlábának csökkentésével próbálkozott, igyekezve leplezni, hogy a cég milyen mértékű piaci stressz alatt állt.
A Libor - London interbank offered rate - a naponta megállapított londoni bankközi kamatláb, amelyet a kereskedelmi bankok által saját nagybani hitelköltségükről beterjesztett becslések alapján rögzítenek londoni idő szerint minden kereskedési nap délelőttjén. Ez a globális nagybani likviditáspiac legfontosabb irányadó kamatlába, amely ágazati becslések szerint 360 ezer milliárd dollár összértékű globális pénzügyi tranzakcióhoz szolgál referenciakamatként.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A városvezetés szerint nem tehettek mást, mint hogy rábólintanak a kérelemre, a lakók viszont nem akarnak a szomszédságba vegyi üzemet. Különösen az eljárást nehezményezik, mert a polgármester a testület nélkül döntött a gyártó beköltözésének lehetővé tételéről.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.