Már csak ketten vannak versenyben az évszázad cseh üzletéért

Kizárták az Areva francia energetikai társaságot a dél-csehországi temelíni atomerőmű bővítésére kiírt pályázatból - közölte szombaton a Cseh Energetikai Művek (CEZ), amely az erőmű tulajdonosa.

  • MTI MTI
Már csak ketten vannak versenyben az évszázad cseh üzletéért

A CEZ szerint az Areva nem teljesítette a megkövetelt feltételeket, ezért az atomerőmű 3. és 4. energiablokkjának építésére kiírt pályázat végső szakaszában nem vehet részt. A Csehországban az évszázad üzletének minősített megrendelésért már csak az amerikai Westinghouse társaság és a MIR-1200 orosz-cseh konzorcium maradt versenyben.

"A törvény által előírt feltételeken kívül a francia Areva több más kritériumot sem teljesített. A szabályok szerint ezért ki kellett zárnunk a további versenyből" - magyarázta a döntést Ladislav Kríz, a CEZ szóvivője. A konkrét okok egyelőre nem ismeretesek. Az Areva azonnal bejelentette, hogy tiltakozik, és megóvja a CEZ döntését.

"Meggyőződésünk, hogy nagyon versenyképes ajánlatot nyújtottunk be, és továbbra is elkötelezettek vagyunk Temelín bővítése iránt" - mondta újságíróknak Sandra Zouzalová, az Areva képviselője.

A CEZ 2009 augusztusában írt ki nyilvános pályázatot a temelíni atomerőmű 3. és 4. energiablokkjának megépítésére. Az utolsó előtti szakaszba az a három ajánlat jutott, amelyeket a Westinghouse, az Areva és a MIR-1200 nyújtott be. A CEZ-nek most egy éve van arra, hogy a két versenyben maradt ajánlat közül kiválassza a neki leginkább megfelelőt. A szerződések aláírását 2013 végére tervezik. Minden pályázó azt ígérte, hogy a cseh cégek részvétele több mint 70 százalékos lesz a több mint 200 milliárd korona értékű projekt megvalósításában.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.