szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az e-útdíj tenderre jelentkezés határidejének lejártakor, október 12-én megjelent "Megvan, kik építenék az e-útdíjrendszert" című cikkünk egy bekezdésével kapcsolatban a Liebhauser-Hoór ügyvédi iroda helyreigazítást kért.

A cikk a magyar e-útdíj tenderre pályázatot benyújtó cégekről, illetve a tenderrel kapcsolatban akkor, a pályázatbenyújtási határidő leteltével a megismerhető háttérinformációkra támaszkodott.

Az ügyvédi iroda által kifogásolt szövegrész a következő: "A korábban közúti radar-rendszerek telepítésénél, kamerás figyelőrendszerek kiépítésének alvállalkozójaként ismertté vált Getronics-ról nem lehet tudni, hogy ki áll mögötte. Az biztos, hogy alanyi jogon nincs 20 milliárdos éves bevétele és nincs meg a legalább 500 km-es autópályás tapasztalata sem. Korábban Getronics néven több cég is futott a világban, de azokat – a magyar kivételével – a Kapsch vásárolta föl. Bármennyire is pikáns, elvileg nem zárható ki, hogy a cég a Kapsch strómancégeként nevezett, igaz, ezt a Kapschnál informálisan cáfolták".

A Liebhauser-Hoór ügyvédi iroda ezzel kapcsolatban az alábbi helyreigazítás közlését kérte:

"A 2012 október 12. napján megjelent internetes oldalunkon közölt cikkben valótlanul állítottuk, hogy a Getronics Magyarország Kft. korábban a közúti radar-rendszerek telepítésénél, kamerás figyelőrendszerek kiépítésének alvállalkozójaként tevékenykedett, valamint valótlanul állítottuk, hogy nincs meg az 500 km-es autópályás tapasztalata. Úgyszintén valótlanul állítottuk, hogy a Getronics néven több cég is futott a világban, és hogy azokat a magyar kivételével a Kapsch vásárolta föl.

A cikkben megalapozatlanul állítottuk és hamisan keltettük azt a látszatot, hogy a Getronics Magyarország Kft. a Kapsch strómancégeként nevezett és azt, hogy a Getronics háttere kakukktojás. Ezzel szemben a valóság az, hogy a Getronics Magyarország Kft. a magyar autópályák útdíjszedésének kamerás ellenőrzőrendszere kiépítésére fővállalkozóként kötött szerződést 2001-ben; Getronics néven kizárólag egy cég létezett és létezik jelenleg is, a Kapsch 2006-ban néhány kisebb Getronics leányvállalatot vásárolt meg a holland Getronicstól; a Getronics Magyarország Kft. tulajdonosi struktúrája nyilvános, bárki által megismerhető, hiteles tőzsdei, illetve cégbírósági adatokkal beazonosítható.

A Getronocs Magyarroszág Kft végső tulajdonosa egyrészről Hollandia vezető távközlési vállalata, a Hollandiában bejegyzett Koninklijke KPN. N. V. nyílt részvénytársaság, amelynek részvényeivel az Euronext Amsterdam tőzsdén kereskednek, másrészről a német Aurelisu A.G. amelynek részvényei Frankfurti tőzsdén szintén nyilvános forgalomban vannak. A Getronics Magyaroroszág Kft-től elnézést kérünk."

A helyreigazítási kérelemben megfogalmazott pontok közül azt valóban nem tudtuk, hogy a Getronics Magyarország fővállalkozónak szerződött 2001-ben, ezért elnézést kérünk. Ahogyan azért is, hogy azt írtuk, hogy nincs meg az 500 km-re. Ugyanakkor a cég az ügyvédjén keresztül sem cáfolta azt az információnkat, hogy a cégnek a 20 milliárd forintos éves bevételével kapcsolatban megírt állításunk ne volna valós.

Ahogyan az a kért helyreigazítási szövegből kitűnik: Getronics több is volt (van), hiszen a magyar mellett az ügyvédi levél a hollandot is megemlíti. Cikkünkben mi is csak azt állítottuk, hogy több más, a magyarhoz hasonlóan leányvállalatként működő cége volt az anyavállalatnak, amit  - a magyar kivételével - a Kapsch 2006-ban felvásárolt. Azt azonban nem állítottuk, hogy a Getronics a Kapsch strómancége volna! Azt állítottuk, hogy a "Bármennyire is pikáns, elvileg nem zárható ki" egy ilyen verzió.

Éppen amiatt nem zárható ez ki (elvileg), mert a Kapsch korábban bevásárolt az anyavállalatnál, illetve: mert azt feltételezzük, hogy a Getronics Magyarország Kft-nek önállóan nincs meg mindene a tenderen való részvételhez. Ahogyan egyébként több indulónak sincs - ezért írtuk azt a cikk elején, hogy az indulók többsége valószínűleg konzorciumokba tömörül. Ebből következően nem azt állítottuk, hogy a Getronics Magyarország Kft. hátteréről nem lehet adatokat megtudni, hanem azt, hogy a Getronics mögé felsorakozó konzorcium egyéb tagjairól nincsen információink. Amennyiben a megfogalmazás félreérthető volt, az érintettektől is, az olvasóktól is elnézést kérünk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!