szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A The Economist brit hetilapnak az egyenlőtlenségekről megjelent múlt heti összeállítása után elmélkedik Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a társadalmi folyamatokról, valamint a kormány által követett új modellről a Heti Válaszban.

Matolcsy felidézi, hogy a The Ecomonist szerint 1980 és 2010 között az államok között csökkentek a fejlettségbeli különbségek, az egyes országokban azonban nőttek a társadalmi különbségek, különösen a fejlett országokban. Latin-Amerikában, több közel-keleti országban, Svájcban, Észtországban, Szerbiában és Magyarországon azonban eszerint csökkentek.

A miniszter emlékeztet rá, a neoliberális közgazdasági szemlélet szerint nem gond a túlzott társadalmi egyenlőtlenség, Robert Lucas Nobel-díjas közgazdász szerint pedig az elosztás mérgezi a leginkább a gazdaságpolitikát.

Matolcsy György szerint azonban nagy újraelosztás nélkül is lehet csökkenteni a társadalmi egyenlőtlenségeket kis állammal, alacsony adóelvonással, a monopolhelyzetek feltörésével, a verseny erősítésével, a tudáshoz való hozzáférés szélesítésével és a szegények célzott, nem adórendszeren keresztüli támogatásával.

A miniszter szerint Magyarországon bár csökkentek az egyenlőtlenségek az elmúlt három évtizedben, közben eladósodtunk, a szociális támogatások szétterültek, az adórendszeren keresztül végrehajtott szociális újraelosztás pedig lefékezte a növekedést. Szerinte a magyar jóléti állam ára az volt, hogy a belföldi piacokat átengedtük a külföldi befektetőknek, monopóliumok épültek ki, és bár sokan fértek hozzá a tudáshoz, elmaradt a minőségi áttörés, ezért sok a diplomás munkanélküli.

Matolcsy szerint a kormány 2010-ben gazdaságpolitikai fordulatot kezdett, és egy kisebb állammal, alacsonyabb adókkal, erősebb versennyel, és a szociális támogatások célzásával működő gazdaságot, egy új modellt kezdett kiépíteni, amelyet a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartásával együtt akar megvalósítani.

Ebben az új modellben csak az első lépések voltak a monopolhelyzetben lévő vállalatokat sújtó speciális adók, hogy a helyüket belföldi profit nélkül működő vállalatokkal helyettesítsék, a bankrendszerrel kapcsolatban pedig egy erős versenyben állami és hazai tulajdonra épülő hitelrendszert építsenek.

A miniszter szerint a segély helyett a közmunkára épülő rendszer célja az lenne, hogy 4-500 ezer közfoglalkoztatott legyen egy teljes foglalkoztatással működő gazdaságban. A gyerekesek támogatásával kapcsolatban Matolcsy azt írja, teljes óvodai és bölcsődei hozzáférésre, részmunkaidős helyekre és a gyerekek utáni adókedvezmény teljes lehívására van szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!