szerző:
Origo
Tetszett a cikk?

Máris visszakozna a kormány a legutóbbi Matolcsy-csomag egyes elemeitől, mert azokkal többet ártanának, mint használnának. Mindez az iparűzési adót, valamint a cafeteria szigorítását érintené, és 75 milliárdos bevételkieséssel járna – írja az Origo.

Kikerülhetnek a kormány két hete bejelentett, második kiigazító csomagjából a helyi iparűzési adót, illetve a cafeteria adókulcsát érintő intézkedések. A hírportál kormányzati forrásokból úgy értesült: a hipával kapcsolatban olyan visszajelzéseket kapott az érintett ágazatokból a miniszterelnök, hogy a lépés az egyébként is magas élelmiszerárak drasztikus megugrásához vezethet.

Az egyes cafeteriaelemek után (SZÉP-kártya, Erzsébet-utalvány, helyi bérlet) fizetendő egészségügyi hozzájárulás mértékének 10-ről 27 százalékra tervezett emelése miatt pedig állítólag arra hívták fel Orbán Viktor figyelmét, hogy az intézkedés munkaadók és munkavállalók tömegeit hangolhatja a kormány ellen.

A cafeteria pár éve még vonzó béren kívüli jutattási forma volt, de a feltételek romlása miatt évről évre kevesebb cég hajlandó biztosítani a dolgozóinak. Az újabb szigorítással kapcsolatban olyan aggály is megfogalmazódott, hogy az elmúlt két évben a kormány jelentős összeget és energiát ölt az állami cafeteriamonopólium, az Erzsébet- és a SZÉP-kártyákat kibocsátó Nemzeti Üdülési Szolgálat felfuttatásába, így a lépéssel saját, jól jövedelmező üzletét lehetetlenítené el.

Az intézkedés hosszabb távú hatásai szintén károsak lehetnének: ha a cégek sutba dobják a cafeteriát, akkor a kormány szándékaival ellentétben a SZÉP-kártya nem fogja élénkíteni a kitörési pontnak tekintett turizmust, az Erzsébet-utalvány hasznából pedig nem fogják tudni támogatni a rászorultak üdültetését az Erzsébet-programban - olvasható a cikkben.

A két intézkedés visszavonásával komoly pénzről mond le a kormány. Az iparűzési adó szabályainak szigorításával 35 milliárd forint pluszpénzhez jutott volna az államkassza. A kedvezményes béren kívüli juttatások terhének felsrófolásától pedig ennél is többet, 40 milliárd forintot reméltek.

A kieső 75 milliárd forintot pótolni kell, ráadásul az Európai Unió másfél hete világossá tette Orbán Viktor előtt, hogy egy-két tízmilliárdos lyukat még mindig lát a jövő évi büdzsé tervezetében, és erre jönne rá a szóban forgó 75 milliárd - írja az Origo.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!