szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2012 harmadik negyedévében 1,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. A Nemzetgazdasági Minisztérium a nemzetközi folyamatokkal magyarázza a csökkenést, az ugyancsak ma kijött német és francia GDP-adat ugyanakkor jobb lett a vártnál. Másfél éves recessziós állapotban vagyunk, mivel utoljára a tavalyi első negyedévben produkált 0,1 százalékos növekedést a magyar gazdaság.

Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2012 harmadik negyedévében 1,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a CNN-nek adott júniusi interjújában ugyanakkor még azt állította, hogy a válságnak vége, az idei év "még egy kicsit rizikós", de jövőre nagy növekedést vár (az Európai Bizottság 2013-ra mindössze 0,25 százalékos növekedést jelez előre őszi prognózisában). A nemzetgazdasági miniszter még ekkor is inkább pozitívabban látta a magyar gazdaság állapotát, stagnálásra, vagy enyhe pluszra számított, bár az akkori adatok tükrében már kénytelen volt számba venni a gazdaság zsugorodásának lehetőségét is.

A magyar kormány időközben azonban módosította a várakozásokat, 1,2 százalékos gazdasági csökkenéssel számolt az idei évre októberben az Európai Uniónak (EU) megküldött prognózisában.

Az aszály is ludas

A KSH közlése szerint a nemzetgazdaság ágazatainak mintegy fele stagnált. Az információ, kommunikáció, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás és az építőipar nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett. A visszaesést jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítménycsökkenése. Az ez évi aszálykároknak köszönhetően egyrészt korrigálni kellett a GDP 2. negyedévi adatát, másrészt az aszály módosította más nemzetgazdasági ágak 3. negyedévi enyhe pozitív irányú elmozdulását.

A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek - közölte a statisztikai hivatal.

A Nemzetgazdasági Minisztérium a nemzetközi trendeket okolja
Az NGM szerint a KSH ma reggeli közleménye alapján a magyar gazdaság továbbra sem tudott elszakadni az alapvetően nemzetközi trendek által jelzett növekedési pályától. A GDP az előző évhez képest 1,5 százalékkal csökkent a nyers adatok alapján, míg 1,4 százalékkal a naptárhatástól megtisztított adatok alapján. A minisztérium közleménye szerint bizonyos, hogy az aszálykárok következtében a termelési oldalt jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítménycsökkenése. A felhasználási oldalon valószínűleg továbbra is a nettó export jelentett jelentős, növekedéshez való hozzájárulást.

A magyar GDP-adat kisebb meglepetést okozott, mivel egyes magyar elemzők ugyanennyi százalékpontos növekedéssel számoltak - és nem csökkenéssel. Az elemzők éves szinten pedig mindössze 0,9 százalékos csökkenést feltételeztek.

A magyar GDP alakulása 2007 óta százalékban, a 2012-es adat az Európai Bizottság előrejelzése.

Eurostat, hvg.hu

Londoni elemzőket ugyanakkor nem érte váratlanul az adat, a JP Morgan például épp 0,2 százalékos növekedést várt a harmadik negyedévre negyedéves alapon, éves összevetésben pedig 1,2 százalékos csökkenéssel számoltak. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a működési területéről minap összeállított idei éves jelentésében (Transition Report 2012) azt jósolta, hogy az idén 1,5 százalékos GDP-visszaesés valószínű a magyar gazdaságban, és a bank szerint a recesszió áthúzódik a jövő évre is.

A nemzetközi adatok ugyanakkor nem annyira borúsak, mint ahogy az NGM láttatja

Az NGM közleménye ugyanakkor kicsit sántít, mivel a nemzetközi adatok kedvezőbben alakultak a vártnál. A német és a francia GDP-adat is ma látott napvilágot. A német bruttó hazai termék a júliustól szeptemberig tartó időszakban az előző év hasonló időszakához képest 0,4 százalékkal nőtt kiigazítatlan adatok szerint. A naptárhatástól tisztított GDP 0,9 százalékkal bővült, ami magasabb az elemzők által várt 0,8 százalékos növekedésnél.

A második negyedévhez viszonyítva - az elemzői várakozásoknak megfelelően - 0,2 százalékkal bővült a német GDP, naptár- és szezonális hatásoktól tisztított adatok szerint. Annak ellenére, hogy a német GDP a harmadik negyedévben is nőtt, a statisztikai hivatal adatai a német gazdaság további lassulását jelzik. A második negyedévben a német GDP éves összehasonlításban 1 százalékkal, negyedéves viszonyításban 0,3 százalékkal nőtt, míg az első negyedévben rendre 1,2, illetve 0,5 százalékos volt a növekedés.

Franciaországban a második negyedéves 0,1 százalékos csökkenés után a harmadik negyedévben 0,2 százalékkal nőtt a gazdaság negyedév/negyedév alapon, Európa egyik legnagyobb gazdaságában a fogyasztás élénkülése játszhatott szerepet a növekedésben, a beruházási aktivitás és az import viszont csökkent. A francia export ugyanakkor ugyanakkor 0,5 százalékkal nőtt. Az Európai Bizottság (EB) a tavalyi 1,7 százalékos gazdasági növekedés után idénre mindössze 0,2 százalékos élénküléssel számol.

Az tény, hogy a Magyarország legnagyobb exportpiacának számító és egyben Európa legnagyobb gazdaságának tekinthető Németország GDP-növekedése lassulóban van, ám ott még koránt sincs recesszió. A magyar export ugyanakkor idén szeptemberben csökkenésnek indult, forintban 4,6 százalékkal volt kevesebb a kivitel értéke, mint 2011 kilencedik hónapjában. Emellett az import is lefelé fordult, itt 4,8 százalékos volt a csökkenés tavaly szeptemberhez képest.

Felemás kép a régióból
A harmadik negyedévben 1,5 százalékkal esett vissza a cseh, a szlovák gazdaság azonban 2,5 százalékk bővült az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A statisztikai hivatalok által közölt adatok többé-kevésbé megfelelnek a vártnak, Csehország továbbra is recesszióban marad, északi szomszédunknál pedig lassul a gazdasági növekedés.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!