szerző:
energiainfo.hu/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nyersanyagéhség akár évi egymilliárd dollárnyi befektetést is megkíván a Shelltől Kínában, de klasszikus kőolaj és földgáz kutak fúrása után, hosszú távon már a "nem-hagyományos gáz"-ra fókuszálnak.

Amerikában energetikai korszakváltást hozott a palagázkitermelés fejlesztése, és a jelek szerint erre fordul a folyamatos nyersanyagéhséggel küzdő Kína is. A China Daily szerint ennek egy újabb bizonyítáka, hogy évente akár egymilliárd dollárt is fektethet kínai gázprojektjeibe a Royal Dutch Shell olajipari óriás. A napilap a vállalat közlésére hivatkozva azt írta, hogy ezzel a Shell a jelenleginél nagyobb szerepet szeretne betölteni ezen a területen.

Az olajipari óriás a kínai nemzeti olajtársasággal, a CNPC-vel együttműködésben most még csak két gázblokkot működtet Szecsuán tartományban, az egyik heylen a tervezett 21 kútból 13 már működik, napi 110 ezer köbméteres kitermelési teljesítmánnyel, a másikban, ahol 15 kút dolgozik majd, 2013-ban kezdődhet a kitermelés.

A CNPC helyettes vezetője, Jü Pao-caj egy múlt heti sanghaji konferencián úgy ítélte meg, hogy a földgáz kitermelése az idei 148 milliárd köbméterről az évtized végéig 200 milliárd köbméterre nőhet.Hosszú távon a Shell elsősorban a palagáz-kitermelésben érdekelt, mivel Kína rakár 600 milliárd köbméteres nem-hagyományos gázkészlettel is rendelkezhet - és ez a világon a becslések szerint a legnagyobb.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!