szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Novemberben ismét a feldolgozóipari tevékenység fellendülését jelző szinten állt a beszerzési menedzser index (BMI) értéke az októberben tapasztalt, egyhónapos visszaesés után.

A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) hétfőn közzétett adatai szerint a BMI szezonálisan kiigazított értéke 52,3 pontra javult novemberben az októberi 49,9 pontról. A társaság közlése szerint a vizsgált részindexek négy kivételével javultak októberhez képest, és a foglalkoztatottság visszaesése is abbamaradt.

A BMI 100 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körében havi rendszerességgel végzett felmérés alapján készül, amelynek 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A termelési mennyiség indexe nőtt októberhez képest, és így már hetedik hónapja jelzi a termelt mennyiség emelkedését. 

Az új rendelések indexe erősebben nőtt, az új rendelések állománya így már hatodszor emelkedett az idei évben, hasonlóra utoljára 2009 közepén volt példa. A novemberi szállítási átfutási idő nőtt októberhez képest. Az index értéke az utóbbi harminckilenc hónapból harminchétszer volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.

Az októberi csökkenés után novemberben ismét nőtt a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban, bár a növekedést jelző novemberi érték 1995 óta a leggyengébb ütemű bővülés. A foglalkoztatottsági index értéke januárban 50,0 pont fölé került és azóta az index csak három hónapban jelzett csökkenést az idén: júliusban, augusztusban, és októberben. 

A beszerzési árak növekedésének üteme gyengült ugyan, de ezzel együtt is a beszerzési árak már harmincharmadik hónapja növekednek. A késztermékkészletek szintje novemberben magasabb lett. A korábbi novemberi értékeket nézve az idei a legmagasabb 1995 óta, és átlag feletti havi adatnak mondható, meghaladva az 1995 óta mért hosszú távú átlagot. 

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent októberhez képest, de az egymást követő tízedik hónapban jelzi az import mennyiségének növekedését. Az exportindex esetében is hasonló folyamat figyelhető meg: az index értéke ugyan enyhébben csökkent az előző hónaphoz képest, de továbbra is 50,0 pont felett van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!