Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az Európai Unió lehetséges jövőjéről elmélkedik Matolcsy György a Heti Válaszban megjelent írásában Václav Klaus cseh elnök Európáról írt könyve alapján.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint két jövő áll Európa előtt, amelyek harcolnak egymással: az egyik szerint az EU-ból szuperállamot kell csinálni és központosítani mindent, míg a másik szerint meg kell őrizni a nemzetállamokat, felül kell vizsgálni a központosítást, de az egységes belső piacot ki kell terjeszteni, akárcsak az emberek, a tőke és az információ szabad áramlását.
Matolcsy szerint az első változatból az következik, hogy a nemzetállamok elsorvadnak, majd kiiktatják a demokratikus választási rendszereket, és visszasüllyedünk a diktatúra világába. A miniszter szerint már most egy "Európai Posztdemokratikus Köztársaságok Uniójának" vagyunk a tagjai.
"A mi cseh, lengyel, magyar, szlovén, litván, bolgár, spanyol, ír, svéd, angol szabadságharcunk nem csupán gyerekeink jövőjéért folyik, hanem Európa jövője a tét" - írja Matolcsy, aki szerint azért van szükség a nemzetállamok önállóságára és "szabadságharcára", mert így lehet biztosítani a demokratikus döntéshozatalt, és az egyéni és közösségi szabadságokat.
A nemzetgazdasági miniszter szerint a korábbi, erővel végrehajtott egyesítési kísérletek is kudarcot vallottak, és ugyanígy kudarcot vallana egy európai szuperállam létrehozására tett kísérlet is. Mint írta, ezzel szemben a regionális egyesítési kísérletek sikeresek voltak, mint a német, vagy az olasz egység megteremtése.
Matolcsy szerint azonban 1990 után megfordultak a trendek, a vegyes nemzetállamok pedig elkezdtek felbomlani: Európa a homogén nemzetállamok felé halad. A miniszter szerint ez azért van, mert a gazdasági teljesítmény alapja a kultúra, az értékrend, valamint az egyéni és közösségi viselkedés, ha pedig a központosítást erőltetik a nagy európai államok, akkor annak gazdasági lemaradás, pénzügyi mentőcsomagok, instabil politika lesz a következménye.
"Jobb gazdag és boldog európainak lenni, mint szegénynek és boldogtalannak: ezért kell győznünk a szabadságharcban" - írja Matolcsy.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.