szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Szörnyű éve volt Európának" - így jellemezte a 2012-es évet Andor László uniós biztos a szociális és foglalkoztatottsági adatokat ismertetve. Az eurózóna országaiban drámai mértékben rosszabb a helyzet, mint az EU többi országában.

Európában ma több a munkanélküli, mint 20 évvel ezelőtt. A munkavállalóknak kevesebb a jövedelmük, soha nem látott mértékben nő a szegénységbe csúszás veszélye. Többek között ez derült ki az Európai Szociális és Foglalkoztatottsági jelentésből, melyet Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős biztosa ismertetett Brüsszelben.

A Süddeutsche Zeitung online kiadásának tudósítása szerint Andor arról beszélt a jelentés bemutatásakor, hogy 2012 "egy újabb szörnyű éve volt Európának" és nem valószínű, hogy 2013-ban jelentősen javulna a szociálgazdasági helyzet.

Az eurózóna országaiban a helyzet drámaian rosszabb, mint Európa többi részében, ehhez adódik még, hogy egyre nagyobb a különbség az északi és déli euróországok lakóinak életminősége között. Míg 2007-ben körülbelül ugyanannyi ember volt munkanélküli Északon és Délen, most jelentős különbségek figyelhetőek meg: az EU északi részében átlagosan 11 százalékos, Délen 18,5 százalékos a munkanélküliség.

Az EU-ban főleg a fiatalok, a gyermeküket egyedül nevelő anyák és a munkanélküli nők vannak kitéve a szegénység és munkanélküliség veszélyének. A háztartások reáljövedelme 2009 és 2011 között az Unió országainak kétharmadában esett vissza: a görögöknél a leginkább (17 százalék), őket követik a spanyolok (8 százalék), Ciprus (7 százalék), valamint Észtország és Írország (5-5 százalék). Ezzel a negatív fejlődéssel élesen szemben áll Németország, Franciaország, Lengyelország.

A jelentés szerint a fizetések terén is nagyok a különbségek, egyre inkább kinyílik az olló a jól és rosszul fizetett munkák között. A férfiak még mindig átlagosan 16,4 százalékkal keresnek többet, mint a női munkavállalók.

Andor László kijelentette: 2013 elején intézkedéscsomagot nyújt be, mely megakadályozná a szegénység és a kirekesztés terjedését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!