szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor kormányfő idei évre tervezett pekingi útját megelőzően vasúti fejlesztésekre vonatkozó konkrét terveket nyújt majd be a kormányzat a Kína által Magyarországnak felajánlott egymilliárd eurós, illetve a kelet-közép-európai térség számára elkülönített 10 milliárd dolláros hitel felhasználására - mondta Szijjártó Péter, Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a Világgazdaságnak adott interjújában.

Konkrét beruházási tervek is szerepelnek a kormányfő tervezett pekingi útjának témái között - derült ki Szijjártó Péter VG-nek adott interjújából. "Március végén várható, hogy feláll az új pekingi kormány, azt követően tudunk egyeztetni a kormányfői látogatás időpontjáról" - mondta a lapnak az államtitkár.

Szijjártó szerint két fontos kérdésben, egyrészt a Kínai Fejlesztési Bank által rendelkezésre bocsátott, a Magyar Fejlesztési Banktól (MFB) lehívható egymilliárd eurós hitelkeret, valamint a közép-európai térség számára létrehozott 10 milliárd dolláros kínai fejlesztési hitel ügyében szeretne a kormány megállapodásokat elérni.

"Az egymilliárd eurós MFB-nél lévő hitelkeret felhasználása terén olyan fejlesztési terveket mérlegelünk, amelyek meg tudnák szüntetni azt a versenyhátrányunkat, amely vasúthálózatunk fővároscentrikusságából fakad, és amely miatt 4-5 napba telik, míg egy tehervonat átjut az országon. Ezt az időt egy napra kell csökkenteni" - mondta Szijjártó.

A tízmilliárd dolláros, az egész régióra vonatkozó kínai fejlesztési forrással kapcsolatban az államtitkár azt mondta, hogy miután annál a forrásnál Kína alapvetően határon átnyúló közép-kelet-európai fejlesztéseket támogatna, felmerült, hogy Szerbiával közösen pályázzon Magyarország a Budapest–Belgrád vasútvonal korszerűsítésére.

"Célunk, hogy jelentősen rövidüljön a menetidő a jelenlegi mintegy 8 óráról. A magyar–szerb gazdasági vegyes bizottság társelnökeként már decemberben tárgyaltam erről a kérdésről a szerb kollégámmal, február végén pedig Belgrádba látogatok, ahol folytathatjuk a projekt előkészítését. A jelenlegi számítások szerint a beruházás 2-4 milliárd dollárba kerülhet" - tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy vajon Peking a hitelért cserébe elvárná-e, hogy kínai cégek kapjanak megrendelést a beruházással összefüggésben, Szijjártó azt válaszolta, hogy a hitel feltételeiről még nem tárgyaltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!