szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az OECD friss jelentése szerint kulcsfontosságú, hogy a vállakozások terheit és az államapparátus létszámát is csökkenteni kell.

Moszkvában pénteken bemutatták a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) idei évi strukturális reformokra fókuszáló jelentését.

Ebben a hazánkra szóló fejezetben az áll, hogy az OECD szerint a magas adóterhelés Magyaroroszágon ami nem ösztönöz a munkára. Ezért javasolják a magyar kormánynak, hogy csökkentse tovább a munkára rakódó terheket (különösen annak társadalombiztosítási elemeit). Kulcsfontosságú a pénzügyi szervezet szerint, hogy javuljon a vállalkozások működési környezete, csökkenjenek a magas adminisztratív terhek, és feloldják a bankok különadóztatásából eredő alacsony finanszírozási lehetőségeket.

Az OECD szerint nagy az átlagos adóék, különösen az alacsony jövedelműek esetében. A szervezet 2011-es adatai szerint az átlagos adóék - azaz a foglalkoztatás adóterhének (munkáltatói és munkavállalói) a teljes foglalkoztatási költséghez (nettó munkabér + munkáltatói és munkavállalói adóteher) viszonyított aránya - Magyarországon kétgyermekes, két kereső felnőttből álló család esetében 37,74 százalék (a 8. legmagasabb az OECD tagállamai között), míg egy gyermek nélküli, átlagkeresetű felnőtt esetében 49,38 százalék (a 3. legmagasabb az OECD tagállamai között).

A megvalósított intézkedések között említi a szervezet az egykulcsos adót, illetve a munkavédelmi akciótervet. Kiemeli ugyanakkor, hogy az alacsony jövedelműek adójóváírásának eltörlése növelte az alacsony keresetűek adóékét. Az OECD szerint a szociális hozzájárulás mértékének csökkentésével kellene mérsékelni az adóéket, valamint vissza kellene állítani egy szűkebb réteg számára az adójóváírás rendszerét.

De a magas keresetűekre külön vagyonadót vetetne ki a kormánnyal a szervezet. A jelentés szerint az szja hatálya alá kellene vonni a nyugdíjakat is, miközben a nők (és egyéb társadalmi csoportok) korai nyugdíjazásának lehetőségét meg kellene szüntetni. Az állami szférát illetően az OECD továbbra is úgy látja, hogy annak létszáma túl nagy, hatékonysága viszont nem megfelelő, ézért a jövőben folytatni kellene annak létszámleépítését is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!