szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ciprus eddig az adóelkerülés fellegvárának számított, most azonban lőttek a ciprusi offfshore sztorinak.

Ciprus eddig az adóelkerülés fellegvárának számított, most azonban lőttek a ciprusi offfshore sztorinak, éspedig több okból kifolyólag – írja a Guruló Hordó blog.

Először is, ha a bankok újra kinyitnak, a tőke menekülni kezd, senki nem hiszi el, hogy a mostani adó egyszeri sarc lenne, a bankpánik csordaszelleme lép életbe. Ezért valószínű, hogy ha a bankok majd megnyitnak, a pénzkivételt és -átutalást korlátozzák majd. Az Európai Központi Bank–Európai Unió párosa ráadásul feltehetően nem fogja az összes pénz kimenekítéséhez szükséges likviditást biztosítani. Emellett minél tovább zárva maradnak a bankok, annál inkább elhúzódnak a kifizetések és átutalások, és egyes cégek/magánszemélyek emiatt fognak csődbe menni.

Egy offshore központ tőkekorlátozással nem tud működni, így Ciprus ezen státusza megszűnik. A vállalatok egy része átköltözik egy másik, feltehetően offshore országba. Ezzel pedig Ciprus gyakorlatilag csődbe jut, a bizalom elveszett; nem egy átmeneti likviditási problémáról van szó, bár a szokásos EU-s önvédelmi reflexek ezt igyekszenek sugallni. Így a 17 milliárd euró közel sem lesz elég a válság átvészelésére. A helyettesítő adóparadicsomok sem lesznek megfelelőek, mivel a kormányok egyre kevésbé fogják tolerálni az adóelkerülést, történjen ez akár belföldön, akár offshore adóparadicsomokban. Eközben egyre inkább előtérbe fog kerülni az "adóharmonizáció", valamint hogy a vállalatokat a tevékenységük szerinti országban próbálják megadóztatni, plusz valószínűleg egyre több állam követi majd a személyi jövedelemadó területén az Egyesült Államok példáját, mely állampolgárság, és nem tartózkodási hely szerint vet ki adókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!