szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Szekszárdi Városi Bíróság hétfői ítéletében kötelezte a Paksi Atomerőmű Zrt.-t az atomerőmű tervezett bővítéséről készült tanulmányok nyilvánosságra hozatalára. A másfél éve húzódó ügy tétje: megtudhatja-e a nyilvánosság, hogy mennyiből és milyen feltételek mellett tervezi az állam megépíteni az új nukleáris reaktorokat.

A pernek hét, az atomerőmű által 2007-09 között folytatott, ún. Teller projekt keretében készített dokumentum nyilvánossága volt a tárgya - tette közzé honlapján az Energiaklub Szakpolitikai Intézet. A döntéssel a Bíróság a hét iratból hat kiadására kötelezte az atomerőművet.

Az Energiaklub 2009 óta az Energia Kontroll Program (EKP) keretében kíséri figyelemmel a paksi atomerőmű tervezett bővítésével kapcsolatos tevékenységeket. Az ún. Teller projekt keretében készült tanulmányok és más eredmények nyilvánosságra hozatalát 2011 őszén kérte a Paksi Atomerőműtől. Mivel ezeknek csak egy részét adták át, a Szekszárdi Városi Bírósághoz fordultak. A hiányzó dokumentumok között szerepelt például az Esplanade Kft.-nek az erőmű bővítési lehetőségeiről szóló, 48 millió forintért készített tanulmánya, amellyel kapcsolatban jelenleg bírósági eljárás folyik az atomerőmű és az MVM Zrt. korábbi vezető munkatársai ellen, vagy a Budapest Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézete által, csaknem 11 millió forintért készített kommunikációs tanulmány.

Túry Gergely

Mivel az atomerőmű időközben egy sor olyan dokumentumokat is megküldött, amelyek kiadását eredetileg megtagadta, így a per végül az alábbi 7 dokumentumra korlátozódott. Ezek között van például az Accenture Kft. által készített, „Üzleti modell ellenőrzése” c. elemzés, az ING Bank által készített tanulmány a beruházás finanszírozási lehetőségeinek vizsgálatáról, a finanszírozási kockázatok értékeléséről; és a BME NTI által készített elemzés, amely a beruházás kommunikációjával és társadalmi elfogadásával összefüggő kérdéseit vizsgálja, valamint az ETV-Erőterv Zrt. által készített, „A hálózati csatlakozásról szóló koncepcióterv” című dokumentum is.

A Bíróság mai döntése értelmében a dokumentumok közül egyedül az ETV-Erőterv által készített koncepciótervet nem kell nyilvánosságra hozni. A Szekszárdi Városi Bíróság ítélete alapján az alperesnek 15 napon belül kell a dokumentumokat közzétennie. A perben az Energiaklubot a Társaság a Szabadságjogokért Jogsegélyszolgálata képviseli.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!