szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ jegybankjai folytatják a pénznyomtatást, és még évekig alacsonyak maradhatnak a megtakarított pénzünkkel elérhető hozamok. Állampapírba és bankbetétbe nem érdemes fektetni, már csak a részvények maradtak.

Egyelőre nem tekinthető jelentős fordulatnak a szerdán megjelent előzetes GDP-adat, és végleges adatok még változhatnak. A Budapest Alapkezelő szakértői a kiugró negyedéves változás ellenére éves szinten továbbra is nulla közeli gazdasági növekedésre számítanak - fejtette ki Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója a cég hagyományos negyedéves sajtótájékoztatóján.

A Magyar Nemzeti Bank hitelezési programjáról Duronelly Péter úgy vélekedett, hogy kísérletnek fogják fel a jegybankban, és azt önmagában jónak minősítette, hogy a program legalább nem árt. Ugyanakkor túl sokat nem is javíthat a hitelezési helyzeten a szakértő szerint. Az egyik leginkább problematikus elem, hogy a bankoknak túl alacsony, legfeljebb 2,5 százalékos forrásköltségen kell tovább adniuk a vállalkozásoknak az ingyenes jegybanki forrást, emellett Duronelly szerint nincs kidolgozva a program gyakorlati megvalósítása sem. Utóbbi miatt a program elindulását követő néhány hónapban valószínűleg nem lesz látványos eredmény. A befektetési igazgató hozzátette, hogy ha a program csak már meglévő hitelek kiváltását éri el, az nem sokat jelent majd a gazdasági növekedés szempontjából, ugyanis nem jár a hitelállomány növekedésével.

Folytatódik a pénznyomtatás

Befektetési szempontból a legfontosabb kérdés jelenleg az, hogy milyen befektetési lehetőségek maradnak a jelenlegi alacsony kamatok mellett a világban és Magyarországon egyaránt. Hazánkban az infláció éves növekedési üteme utoljára 1974-ben volt ilyen alacsony, mint most. Akkor 1,86 százalék volt, az idén márciusi inflációs adat 1,7 százalék. Ezzel párhuzamosan a jegybanki alapkamat is történelmi mélyponton, 4,75 százalékon áll, rendkívül alacsonyak a banki betétek kamatai, és a magyar állampapírok hozama is nagyon alacsony, 4 százalék környékére süllyedt. Az egyelőre kérdés, hogy innen van-e tovább, és meddig: a magyar állampapírok hozamszintje a feltörekvő piacok hozamszintjéhez képest már alig kínál többlethozamot, vagyis ha tovább csökken, egyre kevésbé fogja vonzani a befektetőket.

A nemzetközi alacsony kamatkörnyezet, ami a világ jegybankjainak kamatpolitikájától – köztük is a legfontosabb, az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed - kamatpolitikájától függ, és Duronelly Péter szerint előre tekintve legalább 1-3 éven át alacsony, nulla százalék közeli kamatot tart majd az amerikai jegybank. Így maradhat az alacsony nemzetközi kamatkörnyezet, miközben folytatódhat a japán jegybank pár hete bejelentett agresszív pénznyomtatása, valamint a brit és az Európai Központi Bank is valószínűleg tovább folytatja a monetáris lazítást.   

Ez továbbra is le fogja nyomni a kamatokat Magyarországon is. A japán pénznyomtatás bejelentésével pedig további új tőke jelent meg a feltörekvő piacokon. Duronelly Péter szerint ez segített a magyar állampapíroknak, hogy az elmúlt politikailag turbulens időszakokban is jól teljesítsenek, vagyis alacsony hozammal keljenek el, és ez a tendencia a továbbiakban is folytatódik.

Az alacsony hozamkörnyezetben a Budapest Alapkezelő szerint nem marad más lehetőség, mint az állampapíroknál jóval kockázatosabb és ingadozóbb részvénypiac, ahol ugyanakkor az állampapírokkal szemben 2007 óta nem csökkentek az elérhető hozamok. Sőt, középtávon további részvénypiaci rallyra számíthatunk a szakértők szerint, ugyanis mást nem nagyon lehet most venni a piacon. Emiatt a Budapest Alapkezelő most induló két befektetési alapjával olyan konstrukciót kínál, amelyben az amerikai részvénypiac átlagosnál alacsonyabb árfolyamingadozású részvényeibe fekteti a megtakarításokat. Az alapkezelő a befektetéshez hozamvédelmet, illetve a befektetett összeg 95 százalékának védelmét is biztosítja az új alapokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!