szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A frankfurti központú Európai Központi Bank (EKB) megkapta előzetes véleményezésre a Nemzetgazdasági Minisztériumtól a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) összevonásáról szóló törvényjavaslatot - közölte az EKB. Az EKB szóvivője szerint a magyar hatóságok nem keresték meg a frankfurti szervezetet előzetes, informális konzultációval.

Az NGM június 7-én este kérvényezte a törvényjavaslat sürgős eljárásban való véleményezését - közölte az EKB szóvivője. Az uniós szabályok szerint az Európai Központi Bankok Rendszerének tagjait - így a Magyar Nemzeti Bankot - érintő törvényi változtatásokat a nemzeti hatóságoknak előzetesen egyeztetniük kell az EKB-val. 

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken nyújtotta be az Országgyűlésnek azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében az MNB-be olvasztanák a jelenleg külön szervezetként működő PSZÁF-ot. A jogszabályjavaslat - annak átmeneti rendelkezései alapján - ez év október elsején lépne hatályba, így a PSZÁF ekkor megszűnne.

A törvényjavaslat szerint monetáris tanács feladata lesz - a korábbi hatáskörein túl - kijelölni az MNB mikro- és makroprudenciális feladataival kapcsolatban azon stratégiai kereteket, amelyek között a Pénzügyi Stabilitási Tanács döntést hoz.

Az MTI kérdésére az EKB szóvivője jelezte, hogy - bár általában üdvözli az ilyen lépéseket, de - a magyar hatóságok nem keresték meg a frankfurti szervezetet előzetes, informális konzultáció miatt. 

Az EKB jellemzően egyhónapos határidővel készíti el jogi véleményeit, de adott esetben kérvényezheti e határidő további egy hónappal való meghosszabbítását. Amennyiben a tagállam sürgős eljárás lefolytatását kezdeményezi, és annak szükségességét elégségesen meg is indokolja, akkor egy hónapnál rövidebb idő alatt is elkészülhet a jogi szakvélemény.

Az EKB a legutóbbi, sürgősségi kérelemmel beadott magyar kérelmet valamivel több mint két és fél hét alatt készítette el. Az akkor véleményezett jogszabály-módosítás a forgatható utalványokról szólt. Az Országgyűlés - a jelenlegi tervek szerint - június 21-én tartja utolsó ülésnapját a nyári törvényalkotási szünet előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!