Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A magyarországi beruházásokat finanszírozó uniós programok nagy része áll, a gazdaság egyre kevesebb pénzhez jut, az Európai Bizottság korrupciót kiált. A magyar fél vitatja az uniós kritikákat, de nem vállalja a háborút az EU-val, inkább kompromisszummal intézné el az ügyeket. A 444.hu szerint Lázár János a pénzek kifagyasztásán dolgozik, kérdés, hogy mit tud elintézni az év végéig.
Le tudjuk-e hívni a magyar gazdaság számára létfontosságú uniós pénzeket az év végéig? Háttérbe szorulnak-e a pályázatkezelő szervezet átszervezésével a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó cégek? – a 444.hu a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség újabb átszervezését elemezi.
A lap visszautal az uniós támogatások befagyasztásának okait taglaló áprilisi cikkére, hogy az elmúlt egy évben az Európai Bizottság szabálytalanságokra hivatkozva újabb és újabb programokat fagyasztott be – 15-ből 13-at –, ráadásul a 2007 és 2013 közötti uniós költségvetési ciklus több nagy programja (KÖZOP, KEOP) már tavaly ősszel kiszáradt. Jelenleg a 444.hu szerint két program működik, de ebből nagyon kevés pénzt lehet szétosztani.
A pályázatokat koordináló, korábban lefejezett Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget most már közvetlenül irányító Lázár János megalkudna az EB-vel, nem akar pert az unióval. Erről a Miniszterelnökséget vezető államtitkár maga is beszélt a hétfői sajtótájékoztatóján (melyen ismét beszólt az OTP elnök-vezérigazgatójának). Ezért a 444.hu szerint inkább elismer több szabálytalanságot, vállalja a büntetést – a Miniszterelnökséget vezető államtitkár hétfőn 50-100 milliárdos összegről beszélt –, csak nyíljanak meg minél hamarabb az EU-s csapok. Bár Lázár politikai támadásokról, kisebb hibákról beszél, a lap szerint Brüsszel a közbeszerzéseket is kifogásolja, azaz korrupció lát a szabálytalanságok mögött.
Mi lesz Simicskával?
A 444.hu felhívta a figyelmet arra, hogy az állami beruházások számára – különösen a gazdasági válság idején – létszükséglet, hogy az EU-s pénzek megérkezzenek. Az Európai Bizottság szerint 2009 óta az állami építkezések 97 százaléka uniós támogatásból megy.
Lázár többször utalt arra – így a hvg.hu-nak adott tavaszi interjújában is –, hogy az NFÜ túl bürokratikus, nem az ügyfelek érdekeit nézi, nem érdekelt a pénzek gyors kiosztásában. Az ügynökségnél korábban azért voltak szőrszálhasogatók, mert féltek attól, ha bármilyen apró hiba felmerül, az EU büntetni fog. A 444. hu szerint a kormányváltás után az apparátus munkája tovább lassult, mert a munkatársak attól féltek, hogy lecserélik őket, ráadásul az új kabinet is másképp állt a pályázatokhoz, mint elődje.
A portál szerint „az NFÜ munkáját ismerők körében közhely, hogy az ügynökség munkájára eddig komoly befolyása volt Simicska Lajoséknak”. A 444.hu felidézi, hogy a korábbi elnököt, Petykó Zoltánt „Simicska emberének” tartották, korábban pedig Németh Lászlóné fejlesztési miniszter felügyelte az ügynökség munkáját, akiről a portál szerint szintén azt tartják, hogy figyelembe veszi a Fidesz-közeli cégek érdekeit. „A Közgép nyerte például az összes építőipari NFÜ-s pályázat 17 százalékát tavaly májusig, vasútépítéstől az árvízvédelemig sok fontos pályázatban volt benne a cég” – írja a 444.hu.
A portál felteszi a kérdést, hogy a Fidesz-közeli vállalkozások háttérbe szorítását jelenti-e Petykó leváltása, és Lázár új szerepköre, majd meg nem nevezett kormánypárti forrásokra hivatkozva úgy válaszol a kérdésekre, hogy az államtitkár tudja, nem lesz mindig kétharmad, és kész kompromisszumokat kötni más érdekkörökkel is.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Berg Dániel a történtek után betegszabadságra ment, a feladatait magához vonta a II. kerület polgármestere, Őrsi Gergely.