Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Magyar Nemzeti Bank devizacsere-megállapodást kötött a kínai jegybankkal – közölte az MNB hétfőn. Az ügylet arra lesz jó, hogy a magyarországi kínai vállalatok és a hazai beszállítók az euró vagy a dollár közvetítése nélkül üzleteljenek.
A Kínai Népköztársaság jegybankja és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szeptember 9-én 10 milliárd jüan névértékű bilaterális devizacsere keret-megállapodást kötött a két ország közötti kereskedelmi és befektetési kapcsolatok támogatása érdekében – közölte az MNB hétfőn. A megállapodás aláírására Bázelben, a Bank for International Settlements központjában került sor, amelynek alapján – szükség esetén – az MNB a meghatározott összeg erejéig kínai jüanhoz juthat, amelyet hazai piaci szereplők rendelkezésére bocsáthat. A megállapodás futamideje három év, amely közös megegyezéssel meghosszabbítható.
A magyar jegybank Európában az elsők között van, amely ilyen megállapodást köt a kínai jegybankkal. A megállapodás értéke körülbelül 1,6 milliárd dollár, körülbelül 350 milliárd forint.
Így kerülik meg a dollárt és az eurót
Egy a megállapodásról szóló magyarázat is felkerült az MNB honlapjára. Eszerint a devizacsere Kínával lehetővé teszi, hogy – a szükséges termékfejlesztési folyamat végén – az MNB – a hazai bankrendszeren keresztül "renminbiben denominált finanszírozási forráshoz jutassa a kínai partnerekkel kereskedelmi kapcsolatban álló hazai vállalatokat" (a renminbi a hivatalos kínai pénznem – szó szerinti fordításban a nép pénze –, melynek egy egysége a nemzetközi közbeszédben elterjedt jüan). Az így biztosított devizalikviditás lehetővé teszi a kereskedelmi partnerek számára, hogy közvetítő deviza (pl. dollár vagy euró) beiktatása nélkül kínai pénznemben határozzák meg kereskedelmi szerződések fizetési feltételeit – írja a megállapodás.
A jelek szerint a megállapodás Kína eddigi gyakorlatába illeszkedik. Külkereskedelmében ugyanis a saját valutájában denominált tranzakciók aránya dinamikusan nő: míg 2010 első negyedévében alig érte el a teljes kínai külkereskedelmi forgalom 0,5 százalékát, addig 2013 első negyedévére ez az arány 15 százalékon állt. Az MNB elemzése szerint a leggyorsabb növekedés az ázsiai régióban volt érzékelhető, különösen azokban az országokban, amelyekkel Kína swap keretmegállapodást kötött. Bár az Ázsián kívüli országokban még elhanyagolható a renminbi részesedése, de több, Kínával jelentős kereskedelmi kapcsolatokat ápoló országban (Ausztrália, Brazília, Új Zéland) is ennek felfutását várják az elmúlt években megkötött swap megállapodástól.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A szexet kínálók és a digitális izgalomra vágyók Covid alatti egymásra találása röpítette az egekbe az OnlyFanst, melyen most jó pénzért túladna a nyilvánosságot kerülő tulajdonosa.
A Tisza Párt elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
A humorista szerint a miniszterelnök hazudik, amikor azt mondja, hogy számíthatnak rá a kárpátaljai magyarok.
Az „aki akar, az dolgozhat” kijelentés ugyanakkor számos vidéken nem több, mint hiú ábránd.
Olaszországi nyaralása idején történt végzetes baleset.