szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai kormányzati zárolásnak egyelőre nincs érdemi hatása a magyar gazdaságra és a piaci szereplők többsége megegyezésre számít az MTI által megkérdezett elemzők szerint. Hozzátették ugyanakkor azt is, hogy a megállapodás hiányának hosszabb távon komoly negatív következményei lehetnének.

Nem sikerült megállapodni az amerikai kongresszusban az áthidaló költségvetést biztosító jogszabályról hétfőn, így a Fehér Ház elrendelte, hogy az érintett kormányzati intézmények az új pénzügyi év kezdetétől, vagyis közép-európai idő szerint kedd reggel hat óra egy perctől függesszék fel tevékenységüket.

A megoldatlan költségvetési vita által okozott krízist tovább mélyítheti, ha október közepéig nem sikerül megállapodni a 16,7 ezer milliárd dolláros adósságplafon felemeléséről. Előzetes számítások szerint ugyanis a szövetségi kormányzat október 17-től újabb hitel felvétele nélkül képtelen lesz finanszírozni kiadásait.

Előfordult már hasonló részleges leállás az Amerikai Egyesült Államokban, akkor csak mérsékelten negatív hatása volt a tengerentúli gazdasági növekedésre –- mondta Balatoni András, az ING vezető elemzője. Az amerikai gazdaság közvetett hatással van a hazaira, ezért a mostani részleges kormányzati zárolásnak nem lesz érdemi hatása a magyar gazdaságra, ha a megállapodás nem késik nagyon sokáig – fogalmazott az elemző.

Balatoni András kitért arra is: mivel a megegyezés csúszásának valamennyi negatív hatása van az amerikai gazdaságra, arra lehet számítani, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed tovább tartja fenn a monetáris lazítást. Ez rövid távon kedvezően is hathat a hazai gazdaságra, mert a globális pénzbőség a hazai eszközök árainak emelkedését, a kamatok csökkenését eredményezheti.

Hozzátette ugyanakkor azt is, ha hosszabb távon nem születne megállapodás, és komoly fennakadás lenne az amerikai államigazgatásban, illetve a gazdaságban, akkor a lassulás elérhet egy olyan kritikus szintet, ami a hazai reálgazdasági folyamatokat is érdemben befolyásolhatja.

A piaci szereplők többsége megegyezésre számít, egyelőre ezért nincs a piacokon erősen negatív hangulat, illetve nagyobb eladói hullám – közölte Horváth Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. A szakember szerint a következő nyolc-tíz napban nem kell nagy mozgásokra számítani, bár a "lecsorgás" folyamatos lesz. Jelentős fordulat az október 17-e előtti héten kezdődhet, ha nem lesz megegyezés – hangsúlyozta.

Ha nem sikerülne megállapodni, akkor nemcsak technikai, hanem valódi értelemben államcsőd lenne az Amerikai Egyesült Államokban, nem tudnának kibocsátani új kötvényeket, diszkont kincstárjegyeket, és a meglévők kifizetése is kérdésessé válna – mondta.

Emlékeztetett arra is, az amerikai piacok esése általában átgyűrűzik Európára, illetve Magyarországra. A kedvezőtlen amerikai forgatókönyv a hazai állampapírpiacon is hozamemelkedést okozna.

A dollár leértékelődése miatt komoly megingások lehetnének a dollár-forint, illetve az euró-forint árfolyamban, gyengülne a forint, ami a magyar államadósság szempontjából is kedvezőtlen. Emellett a hazai tőzsde sem tudja magát kivonni a nemzetközi részvénypiacok esése alól – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!