szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem sok mindenben tudjuk lepipálni Hollandiát, ám összegyűjtöttünk pár olyan területet és gazdasági eredményt, ahol verjük a németalföldieket. Nálunk olcsóbb a sör és alacsonyabb a költségvetési hiány, valamint az infláció – hogy csak pár példát említsünk. Ha a foci miatt esetleg igen, de ezek miatt az adatok miatt egyáltalán nem érdemes csüggednünk.

Pénteken este sorsdöntőnek mondott meccset játszik a magyar labdarúgó válogatott a holland nemzeti tizeneggyel. Ha nem hozzuk el Amszterdamból a három pontot, akkor nagy eséllyel búcsút mondhatunk a jövő évi brazíliai világbajnokságnak, amihez legalább a pótselejtezőt érő csoportmásodik helyet el kellene érnünk. Fő ellenlábasunknak, Romániának azonban könnyebb meccsei vannak hátra.

Utoljára 28 évvel ezelőtt sikerült ellenük győzni, azóta – a barátságos meccseket is beleszámítva – hét meccsből hét vereség, 6-29-es negatív gólarány. A számok alapján tehát aligha bizakodhatnánk, ezért kerestünk olyan számokat, melyek megágyazhatnak még a teljesen alaptalan kincstári optimizmusnak is. Szubjektív, teljesen egyoldalú merítésünk következik.

Sör, víz, bérlemény: mindenhol mi vagyunk a nyerők

Meginnánk egy pofa sört egy rotterdami, netalán amszterdami kocsmában? Magyarországon ezt sokkal olcsóbban megtehetjük: itthon átlagosan 350 forintból kijön egy korsó, míg Hollandiában 4 eurót (1200 forintot) kell kicsengetni ugyanezért. Ha absztinens, a félliteres mentes vizet is kedvezőbb áron kapja itthon. Nálunk csak egy százas, az esős nyugati európai országban a háromszorosába is fájhat.

Bizonyos holland mutatókat csúnyán elfújt a szél!
AFP / Van Lonkhuijsen

Azt hiszi, hogy az 1500 forintos mozijegy drága? Hollandiában egy multiplexben 2600 forintunkba is kerülhet ugyanarra az amerikai blockbusterre a jegy ára. Hatvanezer forintból már ki tud bérelni egy egyszobás budapesti lakást a központban? Hollandiában erről álmodni se merjen. Legalább 230 ezer forintunknak megfelelő euróba kerülne egy hasonló bérlemény. (Az uniós átlag árszínvonalhoz mért további statisztikákat itt olvashatnak).

Hollandia csak ámul és bámul

Még hogy holland gazdasági növekedés? A gyorsnaszád idén lenyomja a holland vitorlákat: az Európai Bizottság (EB) előrejelzése szerint idén 0,2 százalékkal növekszik majd Magyarország, míg a hollandok 0,8 százalékkal szépen zsugorodnak. A helyzet ráadásul jövőre is hasonló lesz, akkor mi 1,4, a hollandok mindössze 0,9 százalékkal nőhetnek. Most megmutatjuk nekik!

Ráverünk a partizós hollandokra
A bulihuligán hollandoknak is fityiszt mutat Magyarország. Miénk Európa legjobb fesztiválja – na jó, itt azért a holland fiatalok is besegítenek kicsit – és a világ legmenőbb bárja. Nincs kétség, Magyarország YOLO-nagyhatalom. Emellett hiába rendelkezik fejlett információtechnológiával Hollandia, mégis nálunk adták át a világ első Steve Jobs-szobrát.

Három százalékon belüli költségvetési hiány? Hollandia majd nagyot nézhet, Magyarországon ugyanis szinte biztos, hogy ezen belül lesz a deficit, a kormány 2,9 százalékkal kalkulál, míg nyugati ellenfeleinknél 3,6 százalék körül alakulhat az idei költségvetési deficit. És akkor még nem is beszéltünk az inflációról, mert mindezt alacsonyabb infláció mellett műveljük (Nálunk várhatóan 2 százalék alatt marad a pénzromlás üteme, míg Hollandiában afölé kúszik).

Na, hogyan állnak a hollandok az üvegházhatású gázok kibocsátása területén? Felesleges is tippelni, Magyarország ebben is lenyomta a narancsosokat. Míg mi több mint 30 százalékkal csökkentettük 1990-hez képest az üvegházhatású gáz-kibocsátásunkat, addig a hollandok 23 év alatt mindössze 5 (!) százalékra voltak képesek. Mi ez, ha nem sima meccs?

A hollandok ezeket a mutatókat látván majd azt se mondhatják, hogy fapapucs!
AFP / Alexander Vilf

Nem csak mi vagyunk eladósodva, Hollandiában a magánszektor adóssága a GDP 220 százalékára rúg, ez nálunk csak 155 százalék. Na tessék, ők még rosszabb helyzetben vannak! Munkaerőköltségekben is hatalmasat verünk a hollandokra, nálunk óránként 8-9 euróba kerül a cégeknek egy munkavállaló, Hollandiában ez 30 euró felett van.

Kár vitázni: versenyképességi leckét adunk a magas vörösesszőkéknek!

Virágzó magyar startupvilág

Feltörekvő innovatív vállalkozások? A magyarok ebben is beelőznek. GDP-arányosan Magyarországon fektetnek be az egyik legtöbbet Európában a kockázatitőke-befektetők. A magyar bruttó hazai össztermék 0,40 százalékát hozták be befektetők, míg a hollandoknál ez az arány 0,31 százalék. Ki hallott már holland Preziről, vagy Ustreamről? Na ugye, hogy nincsenek ilyenek!

Hans megmondja, miben vagyunk jobbak
Nehéz kérdést tett fel, amelyre nem könnyű válaszolni, de ez fordítva is igaz lenne, a holland erősségekről sem tudnék elsőre sokat mondani – fejtette ki Hans van Vliet, a Jedermann kávézót üzemeltető holland kocsmáros, aki már több remek vendéglátóhelyet adott Budapestnek. Kisebb gondolkodási idő után azonban úgy válaszolt, hogy vízilabdában például mi vagyunk a jobbak, szebb a természet is, "bár ezt nem igazán a magyarok hozták össze". Jobb a bor is hazánkban, de itt nehéz Hollandiának versenyezni, mivel ott szinte egyáltalán nincsenek szőlőültetvények. Hans szerint a magyarok sok gondot fordítanak a hagyományőrzésre is, ide tartozik a nyelv ápolása, emellett klasszikus és népzenében is jobb hazánk, bár itt már teljesen szubjektív területre tévedünk. Megfigyelése szerint a magyarok baráti körben könnyebben oldódnak, mint a hollandok, és a napi negatívumokról könnyebben meg tudnak feledkezni, főleg, ha ehhez egy-két pohár bor is társul.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Nem bánja meg!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!