szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az OTP Bank nem követte el a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa által terhére rótt cselekményeket, a határozatban megfogalmazott megállapítások megalapozatlanok – közölte a pénzintézet. Az OTP – hasonlóan az MKB Bankhoz – a GVH döntésével szemben bírósághoz fordul.

Az OTP Bank továbbra is fenntartja, hogy semmilyen módon nem hangolta össze stratégiáját más pénzintézetekkel a fix árfolyamú végtörlesztések korlátozása érdekében – írta a pénzintézet szerdán kiadott közleményében. Mint ismert, a GVH szerdán minden eddiginél nagyobb bírságot szabott ki a legnagyobb magyarországi kereskedelmi bankokra, ugyanis megállapította, hogy a végtörlesztés ideje alatt összejátszottak annak érdekében, hogy fékezzék a végtörlesztést.

Az OTP Bank szerint a végtörlesztés kapcsán döntései piaci racionalitáson alapultak: nyilvánosan hozzáférhető információkat és belső üzleti számításokat mérlegelve születtek az üzletileg ésszerű lépések. A bank nem követett el versenyjogsértést a vizsgálatban érintett forinthitelek üzleti paramétereinek meghatározásakor, ezért a GVH döntése miatt a határozat felülvizsgálatát kezdeményezi a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál – írja a közlemény.

Az OTP Bank közlése szerint jogkövető magatartást tanúsított, a vonatkozó törvényi előírásokat maradéktalanul betartotta. A végtörlesztéshez kapcsolódóan új hitelkiváltó terméket vezetett be, és mindent megtett annak érdekében, hogy a lehető leghosszabb ideig elérhetőek legyenek a forinthitelek a rögzített árfolyamon történő végtörlesztéshez. A bank személyi és tárgyi kapacitásainak határáig elmenve, meghosszabbított nyitva tartással, erőforrásainak átcsoportosításával biztosította a hitelkiváltás lehetőségét ügyfelei számára, ennek következtében nem maradt olyan megalapozott hiteligény, amit az OTP nem elégített ki. A hitelkiváltó konstrukciónak is köszönhetően az OTP Bank forinthitel-állománya a vizsgált időszakban lényegesen megnövekedett, ez önmagában is cáfolja a GVH által vélelmezett versenykorlátozó tevékenységet – érvel a bank.

Az OTP Bank a kiszabott bírságot a törvényi előírásoknak megfelelően befizeti, ugyanakkor a bírság összegét is aránytalanul magasnak és diszkriminatívnak tartja, ugyanis a GVH a bankokra kiszabott bírság több mint 40 százalékát rótta ki rá, miközben a bank részesedése a devizaalapú hitelezésből nem éri el a 20 százalékot.

Az Erste Bank Hungary Zrt. jelenleg vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal közel 100 oldalas határozatát, az esetleges jogi lépésekről később születik döntés – reagált a bank. A pénzintézet továbbra is fenntartja az eljárás során végig képviselt álláspontját, amely szerint az Erste a végtörlesztés kapcsán nem hangolta össze a stratégiáját a többi érintett bankkal,  nem osztott meg üzleti titkokat és semmilyen átfogó tervben nem állapodott meg a többi bankkal.

A Kereskedelmi és Hitelbank Zrt. (K&H) azt közölte, tanulmányozza a GVH döntését, és később dönt annak esetleges bíróság előtti megtámadásáról. Az MTI az üggyel kapcsolatban megkereste a Magyar Bankszövetséget is, a szervezet nem kívánta kommentálni a versenyhivatal döntését.

Teljes mértékben megalapozatlannak tekinti a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa 2013. november 19-én hozott határozatában foglaltakat az MKB Bank. Továbbra is fenntartja a fix árfolyamú végtörlesztésekkel kapcsolatos versenyfelügyeleti eljárásban következetesen képviselt álláspontját, amely szerint a végtörlesztéssel kapcsolatos tevékenysége során mindenben a jogszabályi feltételeknek megfelelően, jogszerűen járt el, a tisztességtelen piaci magatartás tilalmára vonatkozó szabályokat semmilyen módon nem sértette meg.n Ezen a véleményen a GVH mostani, tetemes bírságot kiszabó határozata sem változtat. Álláspontja védelme érdekében az MKB Bank – amely a piaci részesedéséhez és a banki átlaghoz képest is jóval nagyobb részarányt vállalt a végtörlesztésből – bírósághoz fordul.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!