szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió 28 tagállama közül elsőként osztott ki ingyenes európai szén-dioxid-kvótát Magyarország 11 villamosenergia-termelő létesítménye számára november 26-án – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).

Az ingyenes kvóták rendkívül fontos szerepet játszanak hazánk villamosenergia-szektorának modernizációjában, és újra megteremtik a közösségi jogbiztonságot az EU emissziókereskedelmi rendszerében – írta közleményében az NFM. Az EU rendszerének 2013–2020-ig tartó kereskedési időszakában a szén-dioxid-kvóták kiosztásukat követően bármikor szabadon felhasználhatóak kibocsátások ellentételezésére, vagy kereskedésre a teljes időszak során.

Magyarország a tagállamok közül elsőként véglegesítette a villamosenergia-szektorának korszerűsítését segítő ingyenes kvótakiosztási tervét az Európai Bizottsággal, és hajtott végre ingyenes kiosztást a létesítmények számára – közölte a minisztérium.
 
A villamosenergia-derogáció a kiosztott több mint 6 millió egység révén közel 8,8 milliárd forintnyi forrást teremthet két rendszerszintű beruházás finanszírozására Magyarországon. Segítségével megvalósulhat a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. intelligens hálózati mintaprojektje – azaz az okos mérőhálózat –, és a Magyar Gáz Tranzit Zrt. magyar-szlovák interkonnektor földgázvezeték Vecsés és Balassagyarmat közötti szakaszának megépítése.
 
Az okos mérőhálózat lehetővé teszi az energiafogyasztásoknak a fogyasztó saját döntésén és automatikus beavatkozásokon alapuló időbeli optimalizálását. Javítja az információáramlást a villamosenergia-rendszer és az egyéb energiarendszerek szereplői között, lehetőséget teremt az interaktivitásra, mindezzel nemzetgazdasági szinten versenyképesség-javulást eredményez.

A megújulóenergia-termelő egységek kapacitásainak növekedésével csökken a külső forrásból származó energiahordozóknak való kitettség – tette hozzá a minisztérium. "A kibocsátási egységek gyors kiosztását a kapcsolódó európai parlamenti és tanácsi irányelv magyar jogrendbe való átültetése, a tárca kiemelkedő érdekérvényesítése és megfelelő szakértői hozzáállása tette lehetővé" – írta az NFM.
 
Az interkonnektor beruházás megvalósításával a magyarországi földgázpiacon új beszerzési források jelennek meg, ami az NGM szerint jobb pozícióhoz segítheti a vásárlókat. A fejlesztés kedvező hatással lesz a szállítási díjakra, hozzájárul a földgáz árának csökkentéséhez. A vezeték az észak-déli gázfolyosó részeként hazai és nemzetközi ellátásbiztonsági és stratégiai célokat szolgál.
 
"Magyarország ezzel a lépéssel elsőként bizonyította Európában, hogy a villamosenergia-szektor rendszerszintű fejlesztése mintaprojektek révén kiemelt cél. Ebben több más tagállamot is megelőz, amelyek nemhogy kvótabevételeik 50 százalékán felül költenének kibocsátáscsökkentő mintaprojektek fejlesztésére – ahogyan Magyarország most teszi – hanem teljes kvótabevételeiket a költségvetésükbe irányítják" – írta a tárca.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!