Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Az Európai Unió 28 tagállama közül elsőként osztott ki ingyenes európai szén-dioxid-kvótát Magyarország 11 villamosenergia-termelő létesítménye számára november 26-án – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).
Az ingyenes kvóták rendkívül fontos szerepet játszanak hazánk villamosenergia-szektorának modernizációjában, és újra megteremtik a közösségi jogbiztonságot az EU emissziókereskedelmi rendszerében – írta közleményében az NFM. Az EU rendszerének 2013–2020-ig tartó kereskedési időszakában a szén-dioxid-kvóták kiosztásukat követően bármikor szabadon felhasználhatóak kibocsátások ellentételezésére, vagy kereskedésre a teljes időszak során.
Magyarország a tagállamok közül elsőként véglegesítette a villamosenergia-szektorának korszerűsítését segítő ingyenes kvótakiosztási tervét az Európai Bizottsággal, és hajtott végre ingyenes kiosztást a létesítmények számára – közölte a minisztérium.
A villamosenergia-derogáció a kiosztott több mint 6 millió egység révén közel 8,8 milliárd forintnyi forrást teremthet két rendszerszintű beruházás finanszírozására Magyarországon. Segítségével megvalósulhat a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. intelligens hálózati mintaprojektje – azaz az okos mérőhálózat –, és a Magyar Gáz Tranzit Zrt. magyar-szlovák interkonnektor földgázvezeték Vecsés és Balassagyarmat közötti szakaszának megépítése.
Az okos mérőhálózat lehetővé teszi az energiafogyasztásoknak a fogyasztó saját döntésén és automatikus beavatkozásokon alapuló időbeli optimalizálását. Javítja az információáramlást a villamosenergia-rendszer és az egyéb energiarendszerek szereplői között, lehetőséget teremt az interaktivitásra, mindezzel nemzetgazdasági szinten versenyképesség-javulást eredményez.
A megújulóenergia-termelő egységek kapacitásainak növekedésével csökken a külső forrásból származó energiahordozóknak való kitettség – tette hozzá a minisztérium. "A kibocsátási egységek gyors kiosztását a kapcsolódó európai parlamenti és tanácsi irányelv magyar jogrendbe való átültetése, a tárca kiemelkedő érdekérvényesítése és megfelelő szakértői hozzáállása tette lehetővé" – írta az NFM.
Az interkonnektor beruházás megvalósításával a magyarországi földgázpiacon új beszerzési források jelennek meg, ami az NGM szerint jobb pozícióhoz segítheti a vásárlókat. A fejlesztés kedvező hatással lesz a szállítási díjakra, hozzájárul a földgáz árának csökkentéséhez. A vezeték az észak-déli gázfolyosó részeként hazai és nemzetközi ellátásbiztonsági és stratégiai célokat szolgál.
"Magyarország ezzel a lépéssel elsőként bizonyította Európában, hogy a villamosenergia-szektor rendszerszintű fejlesztése mintaprojektek révén kiemelt cél. Ebben több más tagállamot is megelőz, amelyek nemhogy kvótabevételeik 50 százalékán felül költenének kibocsátáscsökkentő mintaprojektek fejlesztésére – ahogyan Magyarország most teszi – hanem teljes kvótabevételeiket a költségvetésükbe irányítják" – írta a tárca.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.