szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szoros az osztrák kapcsolata az osztrák jegybanknak a magyarral, és ha nem is mindig értenek egyet mindenben, nem szabad odáig elmenni, hogy ellenségként tekintsenek egymásra - mondta Ewald Nowotny, az osztrák jegybank elnöke Budapesten pénteken a Magyar Nemzeti Bank által szervezett Lámfalussy Konferencián. Az osztrák jegybankelnök francia kollégájával, Christian Noyerrel az eurózóna jövőjéről, és a bankunióról tartott külön előadást.

Az MNB-vel nagyon szoros a kapcsolatunk - kezdte előadását Ewald Nowotny, az osztrák jegybank elnöke, aki hozzátette, hogy ő egy egyszerű központi bankárként van jelen. Ezek a szoros kapcsolatok viszont nem mindig könnyű kapcsolatok. Mindkét központi bankról elmondható, hogy mindig is határozottan elkötelezett volt a működőképes megoldások mellett. Jól tudjuk, hogy a külső és belügyek tekintetében előfordulhat olyan, amikor nem beszélhetünk egyetértésről, de a történelemből tanulva soha nem szabad odáig elmenni, hogy ellenséget lássunk egymásban - fejtette ki Nowotny.

Magyarország is jól járt az EKB döntéseivel

Örülök, hogy elfogadhatom ezt a díjat, Lámfalussy báró iránti tiszteletet is kifejezve, aki egy liberális magyar, Paul Lendvai is kiválóan írta le - emelte ki Nowotny, aki a magyar jegybanktól megkapta az idén először kiosztott Lámfalussy Díjat. Az osztrák jegybank elnöke ezek után Lámfalussy Sándor életpályáját ismertette. Nowotny hosszan beszélt a professzor eredményeiről, kiemelve, hogyan emelkedett az Európai Központi Bank egyik vezető tisztségviselőjévé.

A mostani helyzet értékelésére kitérve Nowotny elmondta, hogy a válságot megelőzően az volt az üzenet, hogy a szigorú inflációs politikát folytató bankok elérik a kedvező hatást: alacsony infláció, magasabb gazdasági növekedés. Ez a pozitív kimenetel ugyanakkor rendkívül konkrét körülmények eredménye volt, a globalizációnak volt köszönhető. A központi bankok nem voltak felkészülve az érkező pénzügyi cunamira. Amikor ez a szökőár megérkezett, akkor a központi bankok határozottan reagáltak, hogy ne duzzadjon ez a válság olyanná, mint ami a 30-as években történt. Meg tudta tenni az Európai Központi Bank (EKB) is azt, amit az amerikai ,japán, svájci jegybank tett: likviditást biztosítottak. Indirekt módon azon országok gazdaságára is jó hatással volt, ahol az eurózónás bankok aktívak, ilyen Magyarország is. Ma már a válságkezelésből a hosszú távú válságmegelőzés korszakába lépünk át - emelte ki Nowotny. Ehhez pedig a bankunió kialakítása, és az államháztartások kiigazítása szükséges.

Az Európai Monetáris Unió (EMU) jövőjére kitérve Nowotny elmondta, hogy több ajánlatot látunk, amiben meg lehet erősíteni az EMU alapjait. Jöjjön létre egy európai gazdasági kormányzat, legyen európai pénzügyminiszter, mindehhez viszont jelentős mértékben kellene átadni nemzeti szuverenitásokat. Tisztában vagyunk, hogy milyen problémákat jelent mindez - emelte ki az osztrák jegybankelnök. Hosszú távon a többsebességes Európa ismételten elindulhat a konvergencia felé az európai uniós tagállamok között, melyek nem tagjai az eurózónának, ám képesek elérni a gazdasági és politikai integráció fejlettebb szintjét, erre már most is van lehetőség.

Nincs tartós EMU a szorosabb politikai unió nélkül Nowotny szerint. Erőteljesebb politikai alap preferált lenne, ez viszont nehezen elérhető Nowotny szerint. Ez a beismerten tökéletlen monetáris unió még mindig preferált egy olyan rendszerrel szemben, mintha nem lenne EMU - tette hozzá az osztrák jegybankelnök. Belső folymatokra kell támaszkodnunk, hogy felélesszük a növekedést. Nem várhatunk a nemzetközi folyamatok fellendülésére. Nem szabad ugyanakkor megfeledkeznünk az előttünk álló további intézményi kihívásokról - összegezte a gondolatait Nowotny.

Fennállt a továbbfertőzés veszélye

Christian Noyer francia jegybankelnök az elmúlt időszak egyik legfontosabb tanulsága, hogy a monetáris unió nem volt tökéletes és koherens. Az eurózóna legbelsejében jelentkeztek a problémák.

Volt egy olyan elképzelés, hogy az egyes országok nem lesznek képesek kimenteni a bajba jutó pénzügyi szektoraikat és ez jelentősen erodálta a beléjük vetett bizalmat - tekintette át az elmúlt időszak gyújtópontjait a francia jegybankelnök. Mivel a pénz és tőkepiacok nagyon nyitottak ezért a továbbfertőzés lehetősége is fennállt, folyamatos veszélyt jelentve az egész európai pénzügyi rendszerre. Erre kell választ keresnünk - állapította meg Noyer. Az egységesen egészséges bankrendszer megléte létfontosságú volna az eurózónában, ezért erre kell törekednünk - mondta a francia jegybankelnök. Noyer kiemelte, hogy novemberre már mindket bankot Frankfurtból felügyelnek majd egy adott szempontrendszernek megfelelően.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!