Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Bár a kormányváltás óta nagyon jól szerepel a közbeszerzéseken, nem a Fidesz-közelinek tartott Közgép volt a legnagyobb nyertese az állami építkezéseknek. Ennek ellenére több nagy múltú osztrák és francia céget, cégcsoportot meg tudott verni a közbeszerzési versenyben - olvasható a Portfolió kimutatásában.
Egy osztrák hátterű cégcsoport, a Strabag-konszern nyerte tavaly a legtöbb közbeszerzést – írta hétfőn a tavalyi közbeszerzéseket elemző cikkében a gazdasági szakportál, a Portfolió.
A portál szerint a cégcsoport összesítve több mint 580 milliárd forintnyi közbeszerzés esetében szerepelt a kihirdetett nyertesek között. Igaz, a Portfolió azt is megjegyzi, hogy a csoport zászlóshajója, a Strabag Általános Építő Kft. egyedül 412 milliárdot nyert, amivel viszont a második helyre szorult, ugyanis a Közgép Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt. ennél sikeresebb volt: 491 milliárd forintnyi állami megrendelést nyert el 2013-ban az építőiparban.
A Közgép eredetileg az acélszerkezetekkel kapcsolatos kivitelezésekkel foglalkozott, de tevékenységi köre 2004-től kibővült autópálya- vasút-, közmű- és környezetvédelmi építésekkel. A Portfolió megjegyzi, a cég főbb beruházásai közé tartoznak autópálya- és útépítések (M3, M4, 86-os), valamint hidépítések (Margit híd felújítása, szolnoki Tiszavirág híd, új Mosoni-Duna-híd). A Közgépről 2011-ben derült ki, hogy Simicska Lajos, a Fidesz volt pártpénztárnokának tulajdonába tartozik, részesedése van benne. A Magyar Narancs korábban a 2012-es évre végzett hasonló kimutatást, ahol a Közgép jött ki győztesként.
A Portfolió szerint a harmadik helyezet szintén egy osztrák cég, a Swietelsky, mely 2013-ban csaknem 396 milliárd forint értékben szerepelt nyertesként a közbeszerzések adatbázisába, a negyedik pedig a francia anyacégű Colas-csoport. Ugyan 1996-ban alapították, de jelenlegi formájában csak 2010-től működik a magyar Duna Aszfalt, amely tavaly nagyon jól szerepelt, 246 milliárdot nyert el.
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
A politikai haszonszerzést szolgáló, észszerűtlen beavatkozások sorába illik a készpénzfizetés alkotmányos joga. A szabályok ráadásul néhol nem is egyértelműek, és komoly versenyhátrányt okozhatnak a magyar piaci szereplőknek.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.