szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Falcon Oil & Gas Ltd. szerdán közleményben jelentette be, hogy sikeresen befejeződött próbafúrása a Makói-árokban miután a Besa-D-1 kútnál elérték a 3000 méteres mélységet.

A Besa-D-1 a második abból a három kútból, amelyekkel az Algyő formációból kitermelhető lehetséges gázkészlet felmérésére törekszenek a Makói-árokban. A közlemény szerint a munka során nem merült fel semmilyen technikai probléma, és egyelőre leálltak a további fúrással, míg kidolgoznak egy megfelelő tesztprogramot a készletek felméréséhez.

A Falcon 2013 januárjában állapodott meg a Naftna Industrija Srbije jsc (NIS) vállalattal a fúrási programról. 2013 februárjában a NIS 1,5 millió dollárt fizetett a Falconnak és megegyeztek, hogy 2014. júliusági három próba kutat fúrnak. A Falcon tájékoztatása szerint a program határidejét kitolták 2014 decemberéig, hogy a NIS alapos vizsgálatokat végezhesse és legyen ideje a harmadik kút kifúrásához is.

Az RPS Energy tanácsadó cég 2013. januári becslése szerint a vékony algyői lelőhelyen a Falcon nagyjából tíz ponton összesen 16,1 milliárd köbméter gáz feltárásával számol, amelyek elérésének geológiai valószínűsége tíz százalék.

Három éve kezdődött a projekt

A gázmező kitermelésére az együttműködési szándéknyilatkozatot 2011 júniusában írta alá a Falcon magyarországi leányvállalata, a TXM Olaj- és Gázkutató Kft. (TXM) és a Naftna Industrija Srbije (NIS), melynek többségi tulajdonosa az orosz Gazprom.

A szerződés a Makói-árok 995 négyzetkilométeres területén 2300 és 3500 méter közötti mélységben levő, Algyő-réteg megfúrására vonatkozik, ami a szakemberek szerint ígéretes lehetőségeket kínáló, szénhidrogén-tartalmú homokkő, közismertebb nevén palagáz. A projekt célja, hogy leteszteljék, gazdaságosan kitermelhető-e az Algyői-réteg. Ez a munka rendkívül drága és kockázatos.

Az eredeti megállapodás arról szólt, hogy a NIS három kút fúrását, tesztelését és befejezését végzi el a saját költségén 2012. december 31-ig. Amennyiben a felfedező fúrást a NIS költségén bekötik és a kút termelésbe áll, a NIS 50 százalékos érdekeltséget szerez mindegyik kutatási terület termelésében. A három kút lemélyítését követően a NIS-nek 50 százalékos érdekeltséget szerezhet a szerződéses területen belüli teljes Algyő réteg termelésében.

Amint teljesítette kötelezettségét, a NIS és a TXM a továbbiakban részesedésüknek megfelelő arányban megosztják egymás közt a kutatás és feltárás költségeit az Algyő formációban. A projekt irányító szerepét a TXM tölti be. Ha a NIS nem teljesíti a megállapodás szerinti fúrási kötelezettségeit, a TXM megtartja a területre vonatkozó érdekeltség 100 százalékát.

A Makói-árkot már a Mol és az ExxonMobil is próbálta feltárni. A területen eddig megvalósult beruházások értéke meghaladja a 300 millió eurót. Az egyik kúttal 6 086 méteres mélységbe mentek le, ami országos rekord.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!