Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A több hónapja zajló harcok következtében Kelet-Ukrajna gazdasága kezd teljesen szétesni. A szakadárok épp a napokban robbantottak fel egy szénbányát a térségben, a gyárak alig termelnek, az erőművek sem igazán működnek. A versenyképtelen ukrán nehéziparral az oroszok sem tudnának mit kezdeni, a hatékonyabb erőművek, ipar felépítésében a nyugati országoknak kellene részt venniük, ám amíg nincs béke, addig ez igen nehéz lesz.
Az orosz támogatást élvező szakadárok nemrég felrobbantottak egy szénbányát Kelet-Ukrajnában. Miután az oroszbarát szakadárok és a kormányerők között heves harcok dúlnak, több területen is a lázadók vették át az irányítást Ukrajna keleti részén, így az ottani gazdaság felett is – írja a Reuters. Mindez ugyanakkor azt eredményezte, hogy az Ukrajna fő nehézipari központjában számító régióban drasztikusan esik vissza a termelés.
Bár az ország nyugati és középső térségeiben élők közül sokan csak gazdasági ballasztnak tartják a versenyképtelen nehéziparral megtűzdelt Kelet-Ukrajnát, az országnak szüksége van erre a területre, ugyanakkor egy modernizált formában. Donyeck ugyanis az ukrán GDP majdnem 12 százalékát termelte meg tavaly, Luhanszk pedig további 4 százalékát. A két régióból jelenleg a kijevi kormány közlése szerint nem igazán érkeznek bevételek a központi büdzsébe, a helyi nagy gyárak alkalmazottait – így a bányászokat is – ugyanakkor továbbra is fizeti a kormány (sok az állami munkahely a térségben). További probléma még, hogy sok munkás elmenekült a harcok elől, így kevesebb az alkalmazott is a gyárakban, bányákban.
A cikk szerint mindeközben Vlagyimir Putyin orosz államfő világossá tette: ha Ukrajna a Nyugat felé orientálódik, akkor ennek a lépésnek az ország gazdasága fogja kárát látni. Ez ráadásul Ukrajna számára igen rosszul jöhet, mivel külkereskedelmük majdnem negyede irányul az oroszok irányába, acél- és vasexportjuk 13 százaléka is szintén Oroszországba megy. Gondot jelent még az is, hogy a térségben kis- és közepes vállalkozások gyakorlatilag nem léteznek, szinte csak nagyvállalatok vannak.
A Reutersnek nyilatkozó egyik szakértő megjegyzi, hogy Oroszországnak ugyanakkor szinte biztos, hogy jelenlegi formájában nem lehet szüksége a versenyképtelen Kelet-Ukrajnára, a mostani konfliktus Ukrajna számára ugyanakkor lehetőséget is hordoz magában. Elkezdhetik modernizálni az erőműveket, ehhez ugyanakkor európai, amerikai és japán pénzekre lenne szükség, a nyugatiak az infrastruktúra fejlesztésének más elemeire is adhatnának pénzt. Mindez azonban még a jövő ködébe veszik. Egy szakértő ugyanakkor megjegyezte, hogy Németországnak is sokáig volt szüksége mentőkötélre a második világháború után, Ukrajnával is ez lehet a helyzet.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Börtönbe zárták Oroszországban, megkínozták Fehéroroszországban, farkasszemet nézett Putyinnal, de a saját démonaival nem sikerült megküzdenie.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.
Batházi Tamás szerint Wladár Sándornak szexuális viszonya volt a húsz éve elhunyt, hírhedten keménykezű Széchy Tamással.
A volt igazságügyi miniszter elmúlt másfél éve került fókuszba.
Szamosvölgyi Péter gyáva senkinek nevezte az őt kritizáló hozzászólót.