szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pénteken tárgyalta a Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma az első olyan devizahiteles pert, amelyet hitelintézet indított a magyar állam ellen a szerződések egyoldalú módosításának tisztességtelenségét vélelmező törvénnyel kapcsolatban. Az állam képviselője a kereset elutasítását kérte, a Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet képviselője szerint ugyanakkor brutálisan korlátozzák a bizonyítékok benyújtásának lehetőségét. A bíróság péntek délután már ítéletet is hozott az ügyben: a takarékszövetkezet elbukta a pert.

Most érkezett

Gyakorlatilag megfellebbezhetetlen az ítélet a takarékszövetkezet ügyvédje szerint

A hvg.hu munkatársának a tárgyalás utána a felperes ügyvédje, Dr. Komáromi József elmondta, hogy neki jelenleg az a véleménye, hogy így ez az ítélet megfellebbezhetetlen lesz – bár nem tudja egyelőre, hogy a megbízói fellebbezni akarnak-e –, mivel a szerződésekhez kapcsolódó kockázatfeltáró kiegészítéseket a bíróság nem vette figyelembe arra hivatkozva, hogy a törvény szerint meghatározott pontoknak az általános szerződési feltételekben kell szerepelniük. A takarékszövetkezet ugyanakkor erre hivatkozott a tárgyalás során, ez viszont a bíróság szerint nem képezte a vizsgálat tárgyát. Vagyis hiába hozta be a Kéthely és Vidéke ezeket a kiegészítéseket, a bíróság csak szigorúan az általános szerződési feltételeket nézte.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Az indoklás szerint az általános szerződési feltételek kialakításában nem vettek részt az ügyfelek

A bíró figyelembe sem vette a benyújtott szerződések kockázatfeltáró kiegészítéseit, mert a törvény szerint meghatározott pontoknak az általános szerződési feltételekben kell szerepelniük, ennek bizonyítása pedig a pénzintézet feladata. A pénzintézet képviselője erre azonban nem tett kísérletet, hanem a kockázatfeltáró kiegészítésekre hivatkozott, amik azonban a bíró szerint nem képezték a vizsgálat tárgyát. Dr. Komáromi József, a takarékszövetkezet képviselője nem jó fronton próbálkozott.

Itt az ítélet: bukta a pert a takarékszövetkezet!

Elutasította a Fővárosi Törvényszék a takarékszövetkezet keresetét, és a perköltség megfizetésére kötelezi. Ugyanakkor engedett a takarékszövetkezet perköltség csökkentésére vonatkozó kérésének ezért csak 464 ezer forintot kell fizetnie.

A tárgyalás véget ért, egy óra múlva várható az ítélet

A bíró visszavonult, 13:30-kor folytatódik a tárgyalás az ítélet kihirdetésével.

Az eljárás felfüggesztését kérik

A takarékszövetkezet képviselője az eljárás felfüggesztését kéri a bírói függetlenség megsértésének okán, amit az alperes képviselője elutasít.

Sehogy sem jön ki a perköltség

A takarékszövetkezet képviselője szerint 38 ezer forintos ügyvédi óradíj és a 700 ezer forintos megbízási díjból sehogy sem jön ki az említett 2,828 millió forint. Az alperes állítása szerint 56 órát fordítottak a perre való felkészülésre, de ezt írásban nem tudják igazolni, csak szóban. A felperes szerint ha 56 óráig tartott is volna a felkészülés, akkor sem csak erre az egy perre készültek, így továbbra is a mérséklését kéri.

A takarékszövetkezet sokkalja a perköltséget

A takarékszövetkezet képviselője szerint az állam által fizetett ügyvédi munkadíj egyáltalán nem áll arányban a  felkészülés díjával, ezért annak mérséklését kéri.

Alperes: utasítsák el a takarékszövetkezet keresetét!

Az államot képviselő alperes képviselője szerint minden egyes kereseti kérés alaptalan. A felperes által felsorolt érvek szerintük irrelevánsak az ügy szempontjából, egy dolgot vizsgálhat a bíróság: szerződéskikötések megfelelnek-e a törvényben szabályozottal. Az államot képviselő ügyvéd szerint a felperesnek kellett volna bizonyítania ezt, de erre vonatkozóan érvet nem hallottak, ezért a kereset elutasítását kérik, és perköltség megtérítését, ami 2 828 ezer forintnak felel meg.

Kevesebb mint 100 devizahiteles szerződést kötöttek

A Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet 2007-től kezdődően kevesebb mint 100 svájci frank szerződést kötött, 109 millió forint értékben, amiknek kamatait a liborhoz kötöttek, plusz 3,9 százalék kamatfelárat számoltak fel. A pénzintézetnek nem volt devizatartaléka, ezért kénytelen volt venni. Amennyiben a vételi árat a hitelfelvevő nem tartotta elfogadhatónak, díjmentesen felmondhatta a szerződést, minden esetben, állítja a takarékszövetkezet képviselője.

"Tessék nyugodtan leülni"

A felpres képviselője határozott orgánummal, állva adja tudtára a bíróságon egybegyűlteknek, hogy az uniós szabvánnyal szemben - ami szerinte 40-60 oldalas bolhabetűkkel írt szöveg - a takarékszövetkezet kozkázatismertető csatolmánya csupán néhány oldalas kiegészítése a szerződésnek, amit érdemes elolvasni a hitelszerződés megkötése előtt. A bíró jegyzőkönyveztette a felperes mondatait, majd javasolta neki, hogy nyugodtan üljön le. Az alperes képviselői még nem jutottak szóhoz, egyikük sóhajtva tekintett órájára.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!