szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy Magyarországon működő amerikai étolajgyártó volt az, amely évek óta hiába küzdött az áfacsalók ellen, majd a végén még tőlük akart kenőpénzhez jutni egy szervezet – írja az Index.hu hétfői cikke.

Az étolajpiacot mérgező áfacsalók ellen hadakozó amerikai cég megvesztegetési kísérlete vezethetett ahhoz az amerikai döntéshez, hogy megtiltották magyar magánszemélyek amerikai beutazását – írja az Index.hu hétfői cikkében.

A palackozott és ömlesztett étolajakat, takarmánydarákat gyártó, Bunge nevű cég, a Vénusz és a Floriol étolajak gyártója évek óta küzd az áfacsalások ellen, mivel az áfacsaló cégek olcsóbb termékei mellett a boltok polcain hátrányban vannak a Bunge termékei. Az amerikai cég már 2012-ben is az áfacsaló cégek hálózatára hívta fel a figyelmet.

Az Index.hu cikke szerint a NAV több munkatársa is összejátszhatott az adócsalókkal. Aztán érkezett egy ajánlat az amerikaiakhoz egy kormányzathoz közel álló, de nem kormányzati szervezettől, amelyben azt ígérték, hogy ha a cég pénzzel támogat egy, az ajánlattevők által megnevezett alapítványt, akkor a NAV békén hagyja őket. A Bungénak felajánlott megvesztegetésről az amerikai kormányzat is értesült – írja az Index.hu. A NAV érintettségét bizonyítja az az értesülés, amely szerint Vida Ildikó NAV-elnök is az Amerikából kitiltottak között van.

A lap szerint a kitiltás hátterében nem az Orbán-kormány oroszbarát, illiberálisnak elkeresztelt, civileket vegzáló politikája áll, hanem az, hogy az áfacsalások miatt hátrányos helyzetbe került egy amerikai érdekeltség. Arra azonban, hogy egyáltalán sor kerülhetett ilyen amerikai lépésre, összefügg azzal, hogy a rendszerváltás óta soha nem volt ilyen rossz a viszony Budapest és Washington között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!