szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szinte minden jövőről szóló elképzelésben megjelenik, hogyan és hol fognak élni az emberek. Néhány következő generációs építészeti vonulat szokatlan megoldásokkal áll elő, néhány viszont az egyszerűséget helyezi mindenek elé. Összeszedtünk néhány formabontó új építészeti megoldást!

Korábban már alaposan körbejártuk az építészet legfuturisztikusabb megoldásait (például a felhőkarcolók helyetti filterkarcolókat, az úszó városokat, a légszennyezés miatt kitalált elképesztő reptértornyokat, vagy a futurisztikus vályogházakat). Most olyan épületek közül válogattunk, amik már itt vannak velünk, de a jövőt hirdetik.

A kisméretű házaknak mindig is volt piacuk az Egyesült Államokban, igazán azonban csak a 2008-as válságban jöttek rá az emberek, hogy a méret csökkentésével mennyit lehet spórolni. A 2008 előtti 50 évben a házak mérete folyamatos növekedést mutatott, annak ellenére is, hogy a családok átlagos létszáma csökkent.
Tumbleweed Tiny House Company

 

1967-ben egy dán író, Bodil Graae fogalmazta meg azt az elvet, amire a közös telken fekvő sorházak tervezői is gondoltak: egy gyereknek 100 szülőre lenne szüksége. A trend lassan bontakozott ki Európában, de most már az Egyesült Államokban is egyre kedveltebb. A sorházak támogatói általában azt emelik ki, hogy a gyerekek számára az élet olyan, mint egy állandó közös játszóterezés, de a felnőttek is sokat nyernek azzal, hogy egymás közelében töltik a mindennapjaikat.
Flickr / Creative Commons / seier+seier

 

A használt konténerekből készített házak divatja szintén Európából terjedt át Amerikába, elsősorban a nyugati partra. A konténereket a tervezésnél úgy lehet rakosgatni, mint a LEGO kockákat, a hátrány viszont egyértelmű: télen nehezen áll ellen a hidegnek, nyáron pedig hajlamos az átmelegedésre.
Flickr / Creative Commons / ROLU

 

A passzív – vagyis jelentősen csökkentett rezsiköltségű – házak Svédországból terjedtek el a nyolcvanas évek végétől kezdve, és ma már meglehetősen népszerűek a német ajkú vidékeken, részben már Magyarországon is. Mivel teljesen szigeteltek, a levegőztetést speciális eljárásokkal kell megoldani.
Wikipedia Creative Commons

 

Az első kapszulalakásokból álló házat Tokióban építették fel, 1972-ben – ma nagyrészt lakatlan. A megoldást ma már inkább hotelek építésére használják, de néhány kínai nagyvárosban újabban megint próbálkoznak vele.
Flickr / Creative Commons / Yu

(via Msn.com)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!