Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Nagyon viccesek utólag a nagy közgazdászok be nem vált jóslatai arról, merre tart a világ. Elképesztő, hogy sokszor mennyire nincs fogalmuk róla.
Nehéz műfaj a gazdasági előrejelzés – ha valaki eltalálja a jövőt, nem csak nagy elismerésben részesül, de lehet, hogy sok pénzben is. De ha mellélő, azt nem lehet visszaszívni, és egy napon nagyon viccesen fog hangzani a jóslat. Az elmúlt 50 év tele volt nagy jóslatokkal arról, hogy merre tart a világ, és némelyik jobban elavult, mint a másik. A Business Insider összegyűjtötte a 12 legnagyobb mellényúlást:
1. 1979-ben adták ki Ezra Vogel könyvét, ami címében is azt hirdette, hogy a japán gazdaság hamarosan világelső lesz, és a harvardi társadalomtudós azt fejtegette, hogy milyen tanulságokkal szolgál ez az Egyesült Államok számára. Akkoriban elég népszerű vélekedés volt, hogy az amerikai gazdaságot hamarosan lekörözi a japán, ma viszont ez elég nevetségesen hangzik.
2. Irving Fisher, az Egyesült Államok egyik legnagyobb közgazdásza 1929 októberében azt mondta, a részvényárak tartósan magas szintet értek el. Kevesebb mint két hét múlva az árak beszakadtak és 25 évig nem érték el az akkori szintet.
3. 2007 decemberében a Goldman Sachs vezető befektetési stratégája mondott hasonlót. Azt, hogy az egyik vezető amerikai részvényindex, az S&P 500 eléri az 1,675 pontot 2008 végéig. De beütött a válság és az index 900 alatt végzett.
4. Paul Samuelson, az első amerikai Nobel-díjas közgazdász, 1961-ben azt mondta, hogy a szovjet gazdaság a bizonyítéka annak, hogy a szocialista tervgazdaság működik és még fejlődni is képes.
5. 2010-ben a milliárdos vállalkozó, Richard Branson arra figyelmeztetett, hogy a következő öt évben újabb gazdasági összeomlás következik be az olajkínálat jelentős csökkenése miatt. Öt évvel később az olajár alacsonyabb, mint akkor.
6. 1999-ben kiadtak egy könyvet, amely a Dow 36,000 címet viselte. A két szerző, James Glassman és Kevin Hassett azt jósolta, hogy az S&P melletti másik vezető amerikai részvényindex, a Dow Jones a következő években megháromszorozódik. Elmúlt 16 év és az index értéke még csak fele a 36 ezernek.
7. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve korábbi elnöke, Alan Greenspan 2007-es A zűrzavar kora című könyvében figyelmezetett, hogy két számjegyű jegybanki alapkamatokra lehet szükség a közeljövőben az infláció megfékezésére. Azóta az alapkamatok az idő nagy részében nulla közelében vannak.
8. Joan Robinson, a 20. század egyik kiemelkedő keynesiánus közgazdásza 1964-ben Észak- és Dél-Koreába látogatott és azt mondta, Észak-Korea tovább fog fejlődni, Dél-Koreában viszont folytatódni fog a hanyatlás, és szertefoszlik a hazugságok fátyla.
9. Joseph Cassano, az AIG biztosító egyik vezetője 2007 augusztusában követte el azt a baklövést, hogy azt mondta, el sem tudja képzelni, hogy az AIG akár egy dollárt is veszít a származtatott ügyleteken. 2008-ban a biztosítót az állam mentette meg az összeomlástól éppen a származtatott ügyletek miatt.
10. Ravi Batra olyan könyvet írt, amely 1987-ben címében a nagy 1990-es gazdasági válságot hirdette. A válság elmaradt.
11. Soros György 2011-ben azt mondta, a kínai infláció elszabadult és arra figyelmeztetett, hogy tovább gyűrűzik a jelenség. Négy évvel később mindenki az ellenkezőjétől, a kínai deflációtól tart.
13. Az amerikai ingatlanközvetítők szövetségének vezető közgazdásza, David Lereah 2006-ban kiadott egy könyvet, ami amellett érvelt, miért nem fog lefulladni az ingatlanpiac szárnyalása, és hogyan lehet profitálni ebből. 2008-ra az ingatlanpiac összeomlott a globális pénzpiacokkal együtt, és beköszöntött a legnagyobb válság 1929 óta.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.