szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Tagadta az MTI kérdésére az Európai Bizottság (EB) egyik tisztviselője, hogy hivatalos vizsgálat indult volna a paksi atomerőmű bővítése miatt. Korábban a Párbeszéd Magyarországért és az Energiaklub közölte, a versenyjogi EU-biztos írt nekik arról, hogy már május 22-e óta tart a hivatalos vizsgálat.

"Nem indult hivatalos vizsgálat" – mondta egy neve mellőzését kérő tisztviselő az MTI szerint, aki hozzátette, mindössze annyi történt, hogy a magyar kormány 2015. május 22-én hivatalosan értesítette a bizottságot a tervezett állami intézkedésekről.

Az EB-nél hivatalosan azt közölték, hogy kapcsolatban vannak a magyar hatóságokkal a projekt támogatási és közbeszerzési vonatkozásainak tisztázása érdekében. "A bizottság értékelése, hogy a projekt megfelel-e az unió állami támogatásra vonatkozó szabályainak, folyamatban van. Még nincs végleges álláspontunk, és az értékelés eredményét nem lehet megelőlegezni" – közölte a brüsszeli testület.

A hírügynökség az után kérdezte meg a bizottságot, hogy az Energiaklub szerint Margrethe Vestager versenyjogi EU-biztos egy keddi keltezésű levélben jelezte, hogy hivatalosan is vizsgálja, hogy a paksi atomerőmű bővítése tiltott állami támogatásnak számít-e.

Mint írták, az Energiaklub és Jávor Benedek, a PM európai parlamenti képviselője még május 20-án közös levélben érdeklődött a dán biztosnál a Paks II. tiltott állami támogatása ügyében folytatott nem hivatalos, előzetes vizsgálat eredményeiről.

Ő mostani válaszában az Energiaklub és a PM szerint azt közölte, hogy május 22-én hivatalosan is elindult az az eljárás, amelynek során kiderül, hogy a beruházás finanszírozása tiltott állami támogatásnak minősül-e.

Az ilyen beruházások esetében a kormányok feladata az, hogy a tervezett állami intézkedésekről értesítsék a bizottságot, amely versenyjogi hatóságként eljárva, hivatalból megvizsgálja, hogy összhangban állnak-e az uniós versenyjog szabályaival.

A brit Hinckley Point C nevű atomerőmű-projekt esetében például a brit kormány az eredeti tervekhez képest több módosítást is kénytelen volt végrehajtani, de úgy már a brüsszeli testület is elfogadta a beruházást, és azt az ítéletet mondta ki, hogy összeegyeztethető az unió versenyjogi szabályaival.

A kormány álláspontja az, hogy a paksi bővítés finanszírozása nem tartalmaz állami támogatást. Az Energiaklub viszont pár nappal ezelőtt tett közzé egy gazdasági modellszámítást, amely alapján az erőművet üzemeltető cég akkor lesz működőképes, ha jelentősen megemelkedik az ár, amelyet az áramért kap, vagy ha tartósan állami támogatásban részesül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!