szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rekordot döntött júliusban az ingatlanpiac, idén még nem ütöttek nyélbe többet az akkor regisztrált több mint 12 ezer ingatlan adás-vételnél. Tavaly ugyanebben a hónapban csaknem 9200 tranzakció jött létre, ami akkor már javulást jelentett.

Idén már negyedszer becsült a Duna House 12 ezer fölötti ingatlan adás-vételt egy hónapra vetítve, ráadásul a júliusi adat idei rekord a 12 355 tranzakcióval. Tavaly ugyanebben a hónapban már a javuló piacot lehetett érzékelni, akkor közel 9200 adás-vételt becsült a hálózat, ám az idei július 34 százalékkal még ezt is meghaladja. Idén az első hét hónapban 80 670 tranzakciónál tart a hazai piac. Tavaly ugyanekkor az összforgalom 55 ezer alatt állt, így továbbra is majd’ másfélszer annyi ingatlan cserélt gazdát, mint 2014 azonos időszakában. A Keresleti Index idei mélypontjára, 93 pontra esett, ami megfelel a nyári szezonalitásnak. Ez az érték még így is magasabb, mint tavaly bármikor, hiszen a 2014-es csúcs 91 pont volt októberben.

Júliusban Kelet-Magyarországon 135, nyugaton 147 ezer forintos négyzetméteráron vásárolták a panellakásokat. Ugyanezért a típusért Pesten 254, Budán 283 ezret fizettek. Téglaépítésű lakásokért keleten 153, nyugaton 212 ezret adtak a vevők, Pesten 279, Budán 390, a Belvárosban pedig 439 ezer forintos átlag négyzetméteráron keltek el a lakások.

Még mindig az Újlipótváros a legmenőbb
Minden ötödik Budapesten vásárolni szándékozó a XIII. kerületet is lehetséges célpontnak jelölte meg, ezzel a Duna House adatai szerint még mindig a legnépszerűbb célpont. Ezt követi a VI., VII., XI. és XIV. kerületek, nem sokkal lemaradva. Júniushoz képest szinte az összes kerület hasonló, vagy növekvő érdeklődést mutat, egyedül az I. és a III. kerület vesztet 1-1 százalékot. Ez azt jelenti, hogy a vevőjelöltek egyre rugalmasabban kezelik a lehetséges lokációk közti választást.

A családi házak esetében alacsony, mindössze 4 százalékos árcsökkentésre volt szükség országszerte, hogy a vásárlók érdeklődését felkeltse az ingatlan. A vevők Budapesten további 7, Pest megyében 8, vidéken pedig 9 százalékot tudtak átlagosan alkudni. Lakások esetén már 1, legfeljebb 2 százalék árlevitel volt szükséges és a vevők sem tudtak ilyen mértékben alkudni. Budapesten a panelre 3, a téglalakásra 4, vidéken pedig mindkét típusra csak 5 százalékot.

Júliusban a vevők 30 százaléka befektetési célból vásárolt, és átlagosan 19,5 millió forint körül költöttek 70 m2 körüli lakásokra. Minden negyedik vevő első lakását vásárolta, de itt is magas volt az átlagérték, hiszen 60 m2--es lakásaikra átlagosan 18,3 milliót adtak ki. Vidéken minden negyedik vevő nagyobb lakásba költözött, átlag 104 m2-es ingatlant vettek 16,5 milliós átlagáron. A befektetők aránya ugyanitt 22 százalék volt, csupán 1 százalékkal több, mint az elsőlakás-vásárlóké.

Az eladói oldalon Budapesten a nagyobb lakásra vágyók voltak a legtöbben, 36 százalékban. Ők 54 m2-es lakásaiktól váltak meg, átlag 17,3 millióért. A forgalom 22 százalékát tette ki az örökölt ingatlanjuktól megválók, akik 16,4 milliós bevételre tettek így szert. Vidéken minden harmadik eladó örökölt ingatlant értékesített 9,3 millió forintos átlagon. Minden negyedik eladó szeretne nagyobb ingatlanba költözni, ők 12,2 milliós eladási árat követően keresik majd következő lakhelyüket. Az eladók ötöde viszont épp kissebbe menne, 90 négyzetméteres lakásaikat adták el átlag 13,1 millió forintért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!