szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden eddiginél jobban pörögnek az Egyesült Államokban a szélenergia-ipari beruházások, így az idén eddig másfél Paks II.-nyi kapacitást kötöttek a hálózatra, és az év végére átléphetik a jelenlegi magyar atomerőművi kapacitás 35-szörösét. És az iparági szövetségnél még mindig nem elégedettek!

Az amerikai Szélenergia Szövetség (AWEA) közzétette az Egyesült Államok szélenergia-iparának harmadik negyedéves jelentését. Ebből kitűnik, hogy a július-szeptember időszakban, tehát 3 hónap alatt több mint 1600 MW új szélenergia-kapacitást kötöttek be a hálózatba, és hogy ezzel az idei évre számított a teljes kumulatív új kapacitás átlépte a tavalyi szint dupláját.

A második negyedévben beépített 848 darab új szélturbina 13 projektet takar, 7 különböző államban. Texas az első a rangsorban a maga 771 MW idén installált szélturbina-mennyiségével, majd Oklahoma (398 MW), Kansas (201 MW) és Illinois (175 MW) következik a sorban. 2015-ben eddig az USA-ban összesen 1862 szélgenerátort állítottak üzembe, melynek összteljesítménye 3596 MW. Ez több mint kétszerese az egy évvel ezelőtti teljesítményszintnek, miközben mindezzel együtt az USA elért a 70 ezer MW – azaz: 70 GW! – beépített szélenergia-kapacitási határig.

(Csak összehasonlításképpen: Magyarországon évek óta mindössze 329 MW szélenergia-kapacitás termel annak ellenére, hogy a rendszerirányító már hat éve is azon az állásponton volt, hogy mindenféle különösebb hálózatfejlesztési kényszer nélkül további 410 MW beengedhető lenne a magyar hálózatba. Hazánkban azonban eddig csak egyszer, még 2006-ban adtak ki engedélyt szélerőművek építésére, és bár ezek építése 2009-ig elhúzódott, az elmúl években a magyar kormányzati hozzáállásnak az is a következménye lett, hogy olyan, e téren évekkel később startoló országok is, mint Románia, ma már rég maguk mögött tudják Magyarországot.)  

Az AWEA adatai szerint az Egyesült Államokban az idén 13.250 MW kapacitás építése kezdődött már el, ami 25 államban összesen 102 projektet jelent, és közülük 1250 megawatt megépítésére a harmadik negyedévben adták be az engedélykérelmeket.

Most a csúcson vagyunk – mondta Tom Kiernan, az AWEA vezérigazgatója, hozzátéve: több mint 20 milliárd dollár értékű szélerőmű-építés zajlik jelenleg is, ami jól fizető munkahelyeket teremt és tart el, illetve fokozza a gazdasági fejlődést a vidéki közösségek számára szerte az országban. Kiernan szerint azonban ez a növekedés veszélybe kerülhet amiatt a folyamatosan jelen lévő politikai bizonytalanság miatt, ami az utóbbi időben megerősödött az USA-ban.

Ha a szélenergia-szövetség vezetője nyilvánvalóan elfogult is az ügyben, amikor arról beszél, hogy az iparágat akár a gazdasági Taigetosz szikláról is ledobhatják, az belátható, hogy amennyiben a jelenlegi ösztönzőket (adójóváírás, beruházási kedvezmények, átvételi paraméterek stb.) átalakítják, akár komoly változások is előidézhetők a felfutó iparágban. A Kongresszus például már hosszabb ideje ül egy olyan "adóbővítő" csomagon, melyben az adóztatást kiterjesztenék a PTC (vagyis: termelési adóhitel) és az ITC (vagyis: befektetési adóhitel) területére is – márpedig mindkettőnek fontos szerepe van a szélenergiás projekbővülésekben – és így abban a sikertörténetben is, ami az Egyesült Államok szélenergia-iparát az utóbbi években jellemzi.

Ed Collier / Awea

Azt is látni kell azonban, hogy a szélenergia-termelés dinamikus terjedése Amerika több régiójában is eljutott mára arra a szintre, hogy az átviteli hálózatok már nem tudják probléma nélkül kezelni a megújulóenergia-termelési arány további növekedését. Vagyis: az Egyesült Államok is azzal a problémával szembesül, amivel Európában leginkább Németország; hálózatfejlesztés és -bővítés, -modernizálás szükséges a zöldenergia további térnyeréséhez, ami értelemszerűen megdrágítja a szél (a nap, a biomassza stb.) energetikai terjedését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!