szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol tovább erősíti a régióban elfoglalt pozícióját, miközben az olajipar mellett más lehetőségek kiaknázására is egyre nagyobb figyelmet fordít – mondta Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató az MTI-nek adott interjújában. Közölte, a horvát INA-beli részesedésre akadtak jelentkezők, de előrelépés nincs, és bár a Molnak érdeke a horvát cég megtartása, a Molnál már létezik egy INA nélküli stratégia is.

Bár az olaj lehetőséget teremtett a jelentős piaci szerepvállalás megszerzésére, az iparon belüli növekedési lehetőségek több szempontból korlátozottak – mondta Hernádi Zsolt Mol-vezér. 

Szerinte a benzin és a gázolaj értékesítését erősen befolyásolja a logisztikai költséghatás, hogy milyen messzire érdemes a termékeket szállítani. Mindeközben egy finomítóból további mintegy 50 különböző termékfajta jön ki, ami felhasználható részben a Mol vegyipari üzemeiben, valamint több mint 40 országban feldolgozott termékként értékesíthető.

A kiskereskedelmi stratégia eredményeként Magyarországon több mint 150 ezer, régiós szinten pedig mintegy 750 ezer ügyfél látogatja naponta a töltőállomásokat, és ezek alapján például felvetődhet, hogy a Mol milyen más terméket és szolgáltatást tud eladni minél több végfelhasználónak – utalt az olaj melletti potenciálokra az elnök-vezérigazgató.

Az elnök-vezérigazgató szerint az optimalizáció a kutatás-kitermelési (upstream) szegmensben is folyamatos, így például az érett – a termelési csúcsán túl lévő – mezők termelésének fokozása érdekében tett lépések azt eredményezték, hogy az előre jelzett 5 százalék helyett csak 1 százalékkal csökkent a magyar mezők kőolaj-kitermelése az idei első három negyedévben az egy évvel korábbihoz képest.

Az új, norvég akvizíciókkal pedig a Molban korábban hiányzó tengeri kutatási tudás megszerzésére törekszik.

MTI - Kovács Tamás

A kudarc szerinte relatív fogalom, a közép-európai ellátásbiztonság megteremtéséért megszerzett 25 százalékos INA-részesedés például 2003-ban sikernek számított, jelenleg pedig problémát jelent, jóllehet azóta a Mol részesedése a cégben nőtt és irányító jogokkal és befolyással bír – mondta Hernádi Zsolt.

Az INA-val kapcsolatban egyébként úgy fogalmazott, hogy "addig nem lehet arról beszélni, hogy a Mol megveszi a horvát olajipari vállalat állami tulajdonban lévő részét, részben vagy egészben, amíg a mindenkori horvát kormány nem teremt befektetőbarát környezetet, és nem együttműködésre törekszik az országba befektető külföldi vállalatokkal és az INA-val."

Csaknem két éve a Mol bejelentette, hogy kész eladni részesedését az INA-ban, Hernádi Zsolt szerint már több érdeklődő is volt, legutóbb idén tavasszal, de kommunikálható előrelépés még nem történt.

Arra a kérdésre, hogy a magyar olajcsoportot mennyire befolyásolná az INA eladása, az elnök-vezérigazgató azt mondta, hogy 10 évvel ezelőtt még komoly súllyal rendelkezett a horvát vállalat a Mol stratégiájában, ma azonban már létezik egy INA nélküli stratégia is, de a Molnak és Közép-Európa energiabiztonságának is az az elsődleges és hosszú távú érdeke, hogy az INA a vállalatcsoport része maradjon.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!